Katowickie służby – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej są gotowe do zimowego utrzymania dróg w sezonie 2023/2024. 5 tys. ton soli drogowej, 300 ton piasku oraz 162 tony grysu porfirowego – to tylko początkowe zapasy, jakie posiadają miejskie służby. Ich ilość będzie się zwiększać w miarę potrzeb.
– Śnieg doceniamy, jadąc np. na narty. W mieście cieszy on ewentualnie dzieci, które mogą się w nim bawić i szaleć w najlepsze, czy też osoby spacerujące po parku i lesie. Dlatego w Katowicach przygotowania do kolejnego sezonu zimowego zaczynamy zaraz po zakończeniu poprzedniego. Koordynacją prac w ramach Akcji Zima zajmuje się MPGK Katowice, które monitoruje warunki meteorologiczne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi jest podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego. W sumie to ponad 750 kilometrów dróg, co sprawia, że służby odśnieżając je zimą pokonują w sezonie nawet 140 tysięcy kilometrów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zaangażowanie wielu służb
Teren Katowic jest obsługiwany przez 24 pługopiaskarki, 15 ciągników przygotowanych do pracy zimą, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek do wywozu śniegu będących w gestii MPGK w Katowicach. Ponad 110 pracowników zajmuje się działaniami zmniejszającymi uciążliwość zimy w mieście. We wrześniu zaczęło się przygotowywanie sprzętu do tegorocznej zimy – pojazdy przeszły przeglądy, a także wykonano niezbędne naprawy, aby w momencie opadów śniegu wszystko działało bez zarzutu. Oprócz sprzętu miejska spółka ma przygotowane ponad 5 tys. ton soli oraz 300 ton piasku, które są wykorzystywane do posypywania ulic, kiedy już spadnie śnieg.
– Zima to coroczne wyzwanie dla naszej spółki. Zawsze zakładamy duże opady śniegu w nadchodzącym sezonie. Dlatego mamy przygotowaną sól w specjalnym magazynie igloo, który wpływa na jakość składowanej soli – dzięki swojej budowie i naturalnym materiałom tworzy się tam klimat, który nie pozwala się jej zbrylić – dzięki temu nie ma strat materiału – mówi Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice. – Jesteśmy gotowi, by zareagować na pierwsze opady, ale nasze prace nie ograniczają się wyłącznie od likwidacji skutków opadów śniegu. Podejmujemy również działania zapobiegające śliskości na drogach przy przejściu z temperatury dodatniej na ujemną, ze szczególnym uwzględnieniem stanu wiaduktów i mostów – dodaje kierownik.
W Akcję Zima zaangażowane są również inne miejskie jednostki: Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Zakład Zieleni Miejskiej, Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej czy Katowickie Cmentarze Komunalne.
– Zakład Zieleni Miejskiej przygotował na sezon zimowy 162 tony grysu porfirowego. Mamy także do dyspozycji 12 pługów. Na zakup surowców przeznaczamy ok. 25 tys. zł – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
ZZM dba przede wszystkim o tereny zielone. Jednostka odśnieża bądź posypuje piaskiem ścieżki w Katowickim Parku Leśnym oraz Parku Kościuszki, aby spacery w tych miejscach były bezpieczne zimą. Od ubiegłego roku Zakład Zieleni Miejskiej wykorzystuje do pracy elektryczne pojazdy wyposażone w pługi.
W Akcję Zima włącza się również katowicka Straż Miejska, która przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje także stan nawierzchni jezdni i chodników.
Na zimowe utrzymanie dróg i chodników zarezerwowano w Katowicach kwotę 10 mln zł.
Plan odśnieżania
W przypadku intensywnych opadów śniegu lub występowania warunków atmosferycznych powodujących gołoledź w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym alternatywne sposoby poruszania się po mieście, odśnieżane są również drogi rowerowe.
Do odśnieżenia dużego miasta, takiego jak Katowice potrzebna jest koordynacja i ścisła współpraca różnych służb. Podczas zimy 24 h na dobę przez cały tydzień pracuje Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg, która decyduje, gdzie, ile i jak wyposażonych brygad trzeba wysłać. Wykonuje to oczywiście na podstawie wcześniejszych planów. Ulice w mieście zostały podzielone na cztery kategorie – w zależności od położenia i tego, jak dużo osób codziennie nimi przechodzi. W Katowicach obowiązują 4 standardy zimowego utrzymania ulic. W przypadku dróg ujętych w I standardzie służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi posypanie to maksymalnie 3 godziny, a śnieg i błoto pośniegowe powinny być usunięte do 6 godz. po ustaniu opadów. W III standardzie utrzymania dróg czas na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi to 5 godz., a na odśnieżenie służby mają do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem.
Łącznie pod opieką służb w mieście jest ponad 750 km dróg. W I kategorii jest ich 311 km, w II 120 km. III kategoria to 98 km, a IV – 223 km.
Kierowco, przygotuj swój pojazd na zimę!
Warto z wyprzedzeniem zaplanować wymianę opon na „zimowe” – pozwoli to nie tylko uniknąć kolejek, które ustawiają się do wymiany opon zaraz po pierwszych przymrozkach, ale przede wszystkim poprawi nasze bezpieczeństwo w przypadku nagłego pogorszenia się pogody. Przypominamy również o możliwości oddania wysłużonego ogumienia do warsztatów, zakładów wulkanizacyjnych czy punktów zbiórki odpadów – pozostawienie zużytych opon w tych miejscach gwarantuje, że zostaną one wykorzystane ponownie w procesie recyklingu.
– Zbiórka zużytych opon w wyspecjalizowanych punktach jest szczególnie istotna dla środowiska naturalnego, dla którego ten rodzaj odpadów jest bardzo szkodliwy – mówi Krzysztof Król, kierownik Działu Transportu MPGK Katowice.
Na terenie Katowic funkcjonują obecnie trzy punkty (przy ul. Milowickiej 7A, ul. Obroki 140 i ul. Zaopusta 70), do których można przekazać odpady wytwarzane nieregularnie w gospodarstwach domowych, w tym także opony samochodów osobowych. W ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mają możliwość bezpłatnego oddania zużytych opon (rocznie maks. 4 szt. opon samochodów osobowych).
Właściciele posesji i administratorzy
Właścicieli posesji oraz administratorów/zarządców budynków prosimy o dbanie o stan nawierzchni przylegających do ich nieruchomości chodników i odgarnianie śniegu w miejsca nieutrudniające ruchu. – czytamy na stronie UM Katowice.
Akcja zimowego utrzymania dróg jest wstępnie zaplanowana od listopada do końca marca, ale wszystkie działania będą dostosowywane do bieżącej sytuacji pogodowej – jak to miało miejsce w poprzednim roku, kiedy zima nieoczekiwanie powróciła w pierwszych dniach kwietnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS