A A+ A++

W poniedziałek, 13 listopada, doszło do znaczącej zmiany na politycznej scenie Polski. Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, został wybrany na Marszałka Sejmu RP. W głosowaniu, które pokazało wyraźne poparcie, Hołownia zdobył 265 głosów, pokonując tym samym dotychczasową marszałek Sejmu, Elżbietę Witek.

Początek Nowego Rozdziału

Wybór Szymona Hołowni nie był zaskoczeniem dla obserwatorów politycznych. Jego kandydatura była szeroko komentowana od chwili podpisania umowy koalicyjnej przez opozycję. Przewidywania stały się faktem, gdy Marek Sawicki, pełniący obowiązki marszałka seniora, ogłosił wyniki głosowania w Izbie Niższej parlamentu.

Wyniki Głosowania:

W głosowaniu wzięło udział 459 posłów, z czego większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Szymon Hołownia otrzymał 265 głosów, natomiast Elżbieta Witek uzyskała 193 głosy, co jednoznacznie wskazuje na wybór Hołowni na stanowisko marszałka.

Misja Marszałka Hołowni

W swoim pierwszym przemówieniu jako Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia podkreślił, że Sejm powinien odzwierciedlać społeczny zryw i zobowiązał się do pracy nad udowodnieniem społeczeństwu, że ich wybór był słuszny. Hołownia przywołał też sylwetki historycznych marszałków Sejmu, co ma podkreślać ciągłość i wartość demokratycznych tradycji Polski.

Wizja Polityki:

„Przyszedłem do polityki spoza polityki. Nie znam jej wszystkich tricków, ale znam jej sens”, stwierdził Hołownia, wyjaśniając, że polityka powinna być synonimem troski, a sala sejmowa miejscem dialogu, a nie walki.

Plan Działania Nowego Marszałka Sejmu

Szymon Hołownia wyraził zamiar dokonania symbolicznych zmian w Sejmie, takich jak usunięcie zamrażarki z gabinetu marszałka i policyjnych barierek, które jego zdaniem szpecą Sejm. Zobowiązał się do otwarcia Sejmu dla dziennikarzy i przywrócenia regularnych śniadań prasowych, podkreślając potrzebę transparentności i otwartości.

Deklaracja Marszałka:

„Mój cel i program jest prosty. Chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pokazują dzieciom Sejm, nie zasłaniali im oczu”, zapowiedział Hołownia, wyrażając nadzieję na przywrócenie godności i szacunku w polskim parlamencie.

Kidawa-Błońska na Czele Senatu

W tym samym czasie Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana na Marszałka Senatu RP. Jej wybór, podobnie jak w przypadku Hołowni, był przewidywany od kilku dni i stanowił kontynuację zmian zapoczątkowanych przez Polskę.

Wizja Marszałkini Senatu:

Kidawa-Błońska w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że Polska pragnie zmian. Podkreśliła potrzebę odbudowy kraju, szacunku dla prawa i Konstytucji, oraz tworzenia warunków do realizacji marzeń obywateli.

Zobowiązania Kidawy-Błońskiej:

Marszałkini Senatu zapowiedziała również, że Senat pozostanie miejscem otwartym i rozpoczęła prace nad powołaniem komisji etyki senatorów, co ma być sygnałem do wzmożonej dbałości o standardy moralne w polityce.

Wspólne Zobowiązanie do Zmiany

Oba wybory, zarówno Szymona Hołowni, jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, niosą za sobą obietnicę zmiany w polskim parlamentaryzmie. Nowi liderzy wskazują na nadchodzącą erę dialogu, transparentności i szacunku w polskiej polityce.

Ostateczne przesłanie: Wybory te są wyrazem oczekiwań społeczeństwa i stanowią fundament dla odbudowy zaufania do instytucji państwowych. Nadzieje Polaków spoczywają teraz na barkach nowo wybranych przedstawicieli, którzy obiecali, że ich działania będą odzwierciedlać wolę narodu i wprowadzą Polskę w nową, lepszą przyszłość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Bosak wicemarszałkiem Sejmu. Elżbieta Witek nie została wybrana
Następny artykułJesień Plastyczna – Hrubieszów 2023