W gminie Chojnice doszło do dramatycznego zdarzenia, które wywołało dyskusję na temat prawodawstwa dotyczącego odszkodowań. Po ataku na stado kóz w Lichnowach, właścicielka zwierząt miała prawo oczekiwać rekompensaty, jednakże odszkodowania nie będzie. Powód? Po szczegółowych badaniach odkryto, że sprawcami nie były czystorasowe wilki, lecz „hybrydy” – krzyżówki wilka z psem.
Wójt gminy Chojnice, Zbigniew Szczepański, zdecydowanie wypowiedział się na ten temat, mówiąc: „To bardzo skomplikowany temat. Na mocy ustawy są wypłacane odszkodowania z tytułu szkód wyrządzone m.in. przez wilki. A jeśli jest już hybryda, czyli krzyżówka wilka z psem, to ustawa już nie dopuszcza wypłacenia odszkodowania. Moim zdaniem jest to krzywdząca ustawa.”
Sołtys Lichnów, Zbigniew Nojman, również zabrał głos w tej sprawie, apelując do mieszkańców o ochronę swoich zwierząt: „Wilki były, są i będą. To jest dla mnie rzecz oczywista. I apeluję do wszystkich, chrońcie swoje zwierzęta, bo jest obecnie naprawdę bardzo źle.”
W świetle prawa, Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki, ale nie obejmuje to krzyżówek z psami. To stawia właścicieli zwierząt gospodarskich w bardzo trudnej sytuacji, gdyż utrata zwierząt hodowlanych przez ataki „hybryd” nie kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania.
Dr hab. Sabina Nowak z Stowarzyszenia dla natury „Wilk” wyjaśnia, że wilki zabijają więcej zwierząt hodowlanych niż potrzebują do jedzenia, co wynika z ich instynktów i braku naturalnych umiejętności ucieczki u zwierząt hodowlanych.
Wójt Szczepański obiecał podjąć działania mające na celu zmianę ustawy, aby przyszłe przypadki podobne do tego w Lichnowach były traktowane sprawiedliwie. Debata na temat odszkodowań wywołana tym zdarzeniem, otwiera szeroką dyskusję na temat ochrony zwierząt hodowlanych i odpowiedzialności państwa za szkody powstałe w wyniku ataków krzyżówek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS