A A+ A++

Pęta zerwane! Na ziemi Piastów, na ziemi Chrobrych, Łokietków i Kazimierzów stanął znowu z głową ku słońcu wzniesioną On- Orzeł nasz biały, ptak nieśmiertelny. […] Kajdany skruszone rzuć precz – zerwij nam je z rąk, zerwij z dusz naszych. Stań wolny, dumny, niezwyciężony. Z błękitów nieba pij  życie wiekuiste – tytułowa strona Tygodnika Ilustrowanego z 12 października 1918 r.

11 listopada br. w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie odbyły się Gminne obchody Święta Niepodległości.

Rozpoczęło je złożenie zniczy przez wójt gminy, przewodniczącego rady i miejscowych radnych przed miejscami pamięci, poświęconym bohaterom: w Obarzymie, Końskiem, Wydrnej i Dydni. Główne uroczystości odbyły się w Niebocku. Przed pomnikiem „Wolna i Niepodległa” delegacje złożyły kwiaty i znicze, w imieniu społeczności gminy wiązankę złożyli: wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, przewodniczący rady Piotr Szul, sekretarz gminy Edyta Kuczma oraz radny Tomasz Żaczek. Wiązanki złożyli również: wicestarosta brzozowski Jacek Adamski, kpt. Wojciech Sobolak – oficer prasowy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Brzozowie oraz aspirant sztabowy Albert Adam – kierownik posterunku Policji w Dydni, harcerze Związku Harcerstwa Polskiego działającego przy szkole podstawowej w Dydni, znicze złożyli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebocku – prezes Robert Pocałuń oraz naczelnik Krzysztof Kopczyk.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy przy pomniku, uroczysty pochód na czele z Gminną Orkiestrą Dętą i sztandarami OSP oraz szkół a także z biało-czerwoną przeszedł do kościoła parafialnego pw. Jana Kantego w Niebocku, gdzie odbyła się msza św. koncelebrowana w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec, zaś homilię wygłosił ks. proboszcz Andrzej Szkoła. Duchowni wskazali na najważniejsze wartości, jakie przyświecały naszym przodkom, gdy walczyli o niepodległość i nasz obowiązek ich podtrzymania, by zapobiec wydarzeniom, które miały miejsce ponad 200 lat temu.

Uczestnicy mszy św. przemaszerowali do szkoły podstawowej w Niebocku, gdzie odbył się spektakl taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kalina”, Zespołu Pieśni i Tańca „Rudki”, działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Choreografem obu zespołów jest dr Tomasz Rożek, zwieńczeniem programu artystycznego był występ taneczny z szarfami formacji tanecznej „Frajda”, działającej przy szkole podstawowej w Dydni.

Wójt Alicja Pocałuń, podsumowując uroczystości, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Święta Niepodległości. – Było podniośle i wzruszająco. Młodzież namalowała wolną i niepodległą Polskę. Swoimi występami, prezentującymi kulturę ze wszystkich zakątków Polski potwierdziła, że żyjemy w pięknym kraju. Józef Piłsudski powiedział:  Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Każdego dnia przychodzi nam mierzyć się z różnymi problemami i zwyciężać. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest zgoda, jedność i współpraca. Tylko to daje gwarancję wielkości, siły i potęgi Polski. Nasza młodzież może się wspaniale rozwijać w wolnym kraju. Wszystkim Państwu życzę radosnego świętowania.

Współorganizatorami wydarzenia w ramach projektu “Spektakl Muzyczno-Taneczny dla Dzieci i Młodzieży z terenu gminy Dydnia” dofinansowanego z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego byli:
 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko
Szkoła Muzyczna w Dydni,
Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni
Zespół Szkół w Niebocku
Parafia pw. św. Jana Kantego w Niebocku,
Gmina Dydnia
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 Listopada – uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
Następny artykułWłasny sklep internetowy – Jak zacząć?