W środę, 15 listopada w Muzeum w Chrzanowie odbędzie się finisaż wystawy „Insygnia”, na której można obejrzeć m.in. replikę korony Chrobrego.
Repliki korony Chrobrego, berła i jabłka królewskiego są eksponowane w chrzanowskim Muzeum
Wystawa w budynku głównym Muzeum w Chrzanowie (ul. Mickiewicza 13) została otwarta 20 października.
Można na niej obejrzeć repliki najważniejszych regaliów, które były używane podczas koronacji królów Polski: „Korona Chrobrego”, berło królewskie oraz jabłko.
W środę, 15 listopada szykuje się finisaż wystawy. Towarzyszyć mu będzie wykład dr. hab. Mieczysława Rokosza (Pracownika Katedry Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, odznaczonego m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski) pod tytułem„Ordo coronandi regis Poloniae. O insygniach i ceremoniale koronacyjnym Królestwa Polskiego”. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Początek o godz. 17.
– W październiku 1795 r., wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego, insygnia koronacyjne zrabowali, a następnie wywieźli Prusacy. Następnie w 1811 r. przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano. Szczęśliwie w latach 2002-2003, dzięki staraniom pana Adama Orzechowskiego zostały odtworzone, a oryginalną „Koronę Chrobrego” z jej wierną kopią symbolicznie połączyły pruskie monety, które nabył pan Orzechowski. Jest zatem niezwykle prawdopodobne, że zawierają trochę złota z pierwszej korony – mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS