Zgodnie z przepisami, każdy ma prawo do ubiegania się o ponowne rozparzenie przez sędziów wniosku, kary, werdyktu, czy wyników wyścigu. Okres, w którym można skorzystać z „right of review”, wynosi obecnie 14 dni. FIA zamierza skrócić go do zaledwie czterech, czyli 96 godzin. Co ważniejsze, zostanie również wprowadzona opłata, a proces nie będzie dłużej nieodpłatny.
Zmiany są następstwem wniosku Haasa o ponowne rozpatrzenie wyników Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Sędziowie odrzucili pierwszą petycję argumentując, że zespół nie przedstawił wystarczających dowodów, na nie objęte karami przekraczanie przez rywali limitów toru. Ponowne rozpatrzenie zostało oddalone, ponieważ ekipa nie przekazała „znaczących i istotnych nowych elementów”.
W minionym czasie do FIA trafia coraz więcej wniosków. W tym sezonie był to już czwarty, poprzednie składał Aston Martin w Bahrajnie, Ferrari w Australii i McLaren w Austrii. Sędziowie apelują, aby zespoły zastanowiły się dwa razy, zanim złożą protest.
Federacja zamierza wprowadzić także zmiany na rok 2024 w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym oraz we własnych przepisach. Regulacje będą dotyczyć wszystkich sportów motorowych pod kontrolą FIA, nie tylko Formuły 1.
Pierwotnie prawo do ponownego rozpatrzenia nie było ograniczone czasowo, jednak wprowadzono limit 14 dni. Warto zaznaczyć, że dokładnie tyle czasu potrzebował Haas na zebranie dowodów, przed dostarczeniem ich sędziom. FIA planuje skrócić ten termin do 96 godzin od momentu zakończenia zawodów. W wyjątkowych sytuacjach mogliby wydłużyć czas do 120 godz.
W przypadku skorzystania z prawa do przeglądu konieczne będzie wniesienie opłaty w wysokości 6 000 euro, czyli ponad 26 tyś. złotych. Kwota zostanie zwrócona jedynie w przypadku, gdy sędziowie przyznają rację i pozytywnie rozpatrzą protest.
Ponadto planowane są zmiany w działaniu systemu odwoławczego. Nowe procedury będą wymagały nadrzędnych zmian. Po złożeniu wniosku, a następnie anulowaniu go, nie będzie możliwe odzyskanie wpłaconych funduszy. Opłata będzie składana z góry, załączana do podania o prawo do ponownego rozpatrzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS