A A+ A++

Profesor Janusz Mroczka, Stanisława i Marian Dybowscy, a także Ochotnicza Straż Pożarna w Dębicy-Kędzierzu odebrali dzisiaj honorowe wyróżnienia wręczane każdego roku przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiejszego wieczoru odbyła się trzecia i ostatnia część obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Domu Kultury Mors zgromadzili się mieszkańcy miasta, władze, samorządowcy, a także księża, którzy towarzyszyli wyróżnionym w tym ważnym dla nich momencie. Jako pierwszy na scenę zaproszony został prof. Janusz Mroczka, absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W 1976 roku ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej i od tego momentu związany jest z tą uczelnią zawodowo. Były dyrektor Instytutu Metrologii Elektrycznej, a od 1998 roku kierownik Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej. Od 1997 roku pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Politechnice Opolskiej. Stworzył międzynarodową szkołę naukową w zakresie metrologii elektronicznej i fotonicznej. Jest autorem ok. czterystu pięćdziesięciu publikacji w języku polskim i w językach obcych na temat m.in. zastosowania metod pomiarowych w systemach monitoringu środowiska naturalnego, medycyny i przemysłu oraz elektromedycyny. Współtworzył cztery książki, ma na swoim koncie osiem patentów, był promotorem dwudziestu sześciu prac doktorskich, opiekunem dziewięciu habilitacji, zrecenzował trzy doktoraty honoris causa, pięćdziesiąt osiem wniosków profesorskich, pięćdziesiąt siedem habilitacji i dwadzieścia dwa doktoraty. Do tego przewodniczył pięćdziesięciu sześciu habilitacjom i wypromował ponad dwieście dyplomów. Na swoim koncie ma kilka tytułów doktora honoris causa, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoją pracę naukową. Do niego trafił dziesiąty w historii miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta. To właśnie w Dębicy przyszedł na świat 27 kwietnia 1952 roku.

– Liceum w Dębicy ukształtowało moje życie – powiedział po wręczeniu wyróżnienia.

Wielokrotnie podkreślał rolę, jaką odegrała w jego życiu właśnie ta szkoła. Do Dębicy przyjechał z kopią obrazu pt. Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? autorstwa francuskiego artysty Paula Gauguina. Wręczył ją burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi. W trakcie przemówienia profesor był wyraźnie wzruszony wyróżnieniem, które otrzymał.

– Bardzo przepraszam za to, że się wzruszyłem. W swoim życiu otrzymałem wiele wyróżnień, ale zawsze były to wyróżnienia wręczane w gronie naukowym. Tam czuję się pewniej i nie płaczę – powiedział.

Kolejnymi zaproszonymi na scenę byli Stanisława i Marian Dybowscy, właściciele firmy Tabor, do których trafił pierwszy z dwóch tytułów Zasłużony dla Miasta Dębica.

– Pierwszy raz w historii zdarzyło się, że tytuł ten trafił do małżeństwa, a nie do osoby indywidualnej – stwierdził burmistrz Mariusz Szewczyk.

Państwo Dybowscy otrzymali go przede wszystkim za działalność charytatywną. Marian Dybowski podczas przemówienia stwierdził, że zawsze starał się dawać coś od siebie, bo dobro wraca.

– A ja jestem żoną, która wspiera męża i nie przeszkadza – skwitowała jego słowa Stanisława Dybowska, za co została nagrodzona brawami.

Po właścicielach Taboru na scenie stanęła liczna reprezentacja OSP Dębica-Kędzierz. Do nich trafił drugi tytuł Zasłużony dla Miasta Dębica. W tym roku ta jednostka świętuje jubileusz 75-lecia działalności, a wyróżnienie, które otrzymali jest świetnym podsumowaniem tego czasu. Czasu, kiedy druhny i druhowie wielokrotnie narażali swoje życie, by ratować życie i dobytek innych. Ale również czasu, kiedy w swojej remizie stworzyli dla dzieci i młodzieży świetlicę, której tak bardzo brakowało w tamtej części miasta.

Ostatnim akcentem uroczystości był koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która zebranym zaserwowała wiele utworów, w tym m.in. Warszawiankę.

Autor: Grzegorz Król
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajciekawsze automaty w kasynach online.
Następny artykułSweater weather: jak wystylizować klasykę?