A A+ A++

Jedną z częściej występujących wad zgryzu jest przodozgryz. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta wada i w jaki sposób może dojść do jej powstania. Na czym polega leczenie przodozgryzu?

Czym jest przodozgryz?

Eksperci informują, że wady zgryzu to powszechnie występujący problem – dotyczą 40–60% ludzi. Wśród najczęściej rozpoznawanych wad zgryzu wymienia się przodozgryz. Oznacza on ustawienie zębów dolnych przed górnymi. W zależności od skali problemu specjaliści wyróżniają:

  • przodozgryz całkowity – charakteryzuje się wysunięciem do przodu całego dolnego łuku zębowego;
  • przodozgryz częściowy – charakteryzuje się wysunięciem do przodu przedniego odcinka dolnego łuku zębowego;
  • przodozgryz rzekomy – na skutek zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki prawidłowy łuk dolny wydaje się wysunięty.

Jak powstaje przodozgryz?

Główną przyczyną powstania przodozgryzu są czynniki genetyczne. Eksperci podają, że dzieci mogą dziedziczyć tę wadę po rodzicach. Przodozgryz bywa też wynikiem działania czynników środowiskowych. Sprzyjają mu zwłaszcza: naciskanie na zęby językiem, zgrzytanie zębami, zbyt długie korzystanie ze smoczka, ssanie kciuka, karmienie butelką po okresie niemowlęcym, wysokie układanie głowy do snu, oddychanie przez usta. Do powstania przodozgryzu może dojść na skutek przebytych urazów, przerostu migdałków podniebiennych lub zbyt szybkiej utraty zębów mlecznych. Ta wada zgryzu nierzadko współwystępuje z rozszczepem podniebienia, zespołem Downa, zespołem Aperta, achondroplazją czy zespołem Crouzona.

Jak leczy się przodozgryz?

Z przodozgryzem należy udać się na konsultację do ortodonty. Sposób leczenia determinowany jest głównie nasileniem wady zgryzu i wiekiem pacjenta. Lekarz opracowuje go na podstawie wywiadu medycznego, badania przedmiotowego wewnątrz- i zewnątrzustnego, badań obrazowych i modeli wycisków. Eksperci zwracają uwagę, że najlepsze efekty leczenia uzyskuje się przy wcześnie rozpoczętej terapii. Dlatego, jeśli podejrzewasz u swojego dziecka wadę zgryzu, nie zwlekaj, tylko udaj się do specjalisty.

Jeśli pacjent ma mieszane uzębienie, czyli część zębów mlecznych i część zębów stałych, to zazwyczaj w leczeniu przodozgryzu stosuje się zdejmowany aparat ortodontyczny. Można go zdjąć w dowolnej chwili. Jednak, aby leczenie aparatem ruchomym przyniosło efekty, pacjent musi przestrzegać zaleceń ortodonty dotyczących czasu noszenia go. Jednocześnie lekarz zaleca wykonywanie specjalnego zestawu ćwiczeń, które mają zwiększyć skuteczność terapii.

Jeśli pacjent ma wyłącznie stałe uzębienie, zazwyczaj stosuje się stałe aparaty ortodontyczne, ewentualnie nakładki. W ostateczności leczenie przodozgryzu wymaga zabiegu operacyjnego. Bez względu na rodzaj prowadzonej terapii jej celem jest poszerzenie i wysunięcie szczęki do przodu. W ten sposób nie tylko poprawi się wygląd zewnętrzny pacjenta, lecz także zlikwiduje się problemy stomatologiczne, trudności w oddychaniu lub artykułowaniu niektórych słów, w pobieraniu i przeżuwaniu pokarmów oraz inne problemy, które mogą wynikać z wady zgryzu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł54-letni mężczyzna zaatakowany przez niedźwiedzia w Bieszczadach. Ma poranioną głowę, podrapane plecy i pogryzione nogi
Następny artykułHanna Gucwińska nie żyje. Miała 91 lat