Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swojej długoterminowej prognozie pogody pisze, że w najbliższych miesiącach suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Śnieg zimą jest jak słońce latem, czyli znacznikiem pory roku. Od lat przyzwyczajamy się do coraz niższych opadów, co wiosną odbija się to na kurczących rozlewiskach Narwi.
IMGW-PIB w najnowszej długoterminowej eksperymentalnej prognozie pogody prognozuje od grudnia do marca poziom opadów powyżej wieloletniej normy.
O ile średnia temperatura powietrza w grudniu powinna powinna oscylować wokół normy wieloletniej od -1,8 do 0,5 °C dla Białegostoku to opady średnią wieloletnią (31,9 – 43,6) powinny przekroczyć.
Podobnie w styczniu średnia temperatura powietrza w Białymstoku powinna zawrzeć się w przedziale -4,1 do -1,4 °C to prognozowane w tym okresie opady normę 27,4 mm – 40,7 mm powinny przekroczyć.
Także luty w całym kraju ma być wilgotniejszy w stosunku do wieloletnich pomiarów. Wg. prognozy dla Białymstoku średnia temperatura powietrza ma oscylować w normie wieloletniej (-3,7 do 0,0°C), opady normę wieloletnią 25,2 – 33,1 mm powinny przekroczyć.
Marzec, jeśli wspomniana prognoza się sprawdzi, ma być cieplejszy od średniej wieloletniej i wilgotniejszy. W Białymstoku średnia temperatura powietrza wynosi 1,3do 2,6 °C, średni słupek opadów 27,7 – 39,5 mm.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS