Przy okazji przebudowy ulicy Bulwar Filadelfijski powstają dwa pawilony, które będą znaczącym uzupełnieniem dotychczasowej infrastruktury nad Wisłą. Obiekty będą wykorzystywane do obsługi ruchu turystycznego.
Przy ul. Łaziennej i Żeglarskiej powstały już dwa przeszklone pawilony, w których znajdą się toalety, obsługa ruchu turystycznego, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Planowana jest też część wystawienniczo-edukacyjna, tak aby można było pokazać związki Torunia z Wisłą oraz to, jak zmieniał się nadwiślański brzeg. Teren wokół budynków został już częściowo zazieleniony i już dziś można podziwiać widok na Wisłę z dachów, bo jest już formalna decyzja na ich użytkowanie. To zupełnie nowe spojrzenie na rzekę, ale też nowe miejsce do spotkań ze znajomymi.
Przy okazji budowy pawilonów na wysokości ul. Łaziennej oraz przy Zamku Dybów powstają też pomosty, przy których zacumowane będą jednostki pływające, nawiązujące do toruńskiej tradycji flisaczej. W tym celu zleciliśmy wykonanie 5 sztuk łódek typu bat wiślany z silnikiem wraz z wyposażeniem, z których każda pomieści 10-12 osób. Łódki będą obsługiwane przez flisaków w stylizowanym stroju. Łódki zostały już odebrane – trwa ich rejestracja. W toku jest też procedura wyboru operatora, który będzie zajmował się obsługą tego zdania.
Zadanie o szacunkowej wartości ponad 8,7 mln złotych zostało dofinansowane kwotą ponad 4 mln złotych ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Przebudowa całej ulicy Bulwar Filadelfijski, częściowo wraz z sąsiednim terenem, rozpoczęła się w 2022 roku. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowanych będzie docelowo 18 kamer monitoringu miejskiego oraz 2 punkty Wi-Fi na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej. Koszt przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego wynosi około 46 mln złotych ze współfinansowaniem ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln złotych.
zdjęcie główne fot. BTCM / zdjęcie łódek: WPiT UMT / fot. w galerii Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS