A A+ A++

Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości patriotycznej będzie towarzyszyć otwarcie nowej wystawy w Muzeum Regionalnym w Pilźnie.

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza na nową ekspozycję czasową pt. „Pierścionek z orłem w koronie- biżuteria patriotyczna w dobie walk niepodległościowych XIX – XX  w.” Ekspozycja ta to wyjątkowa prezentacja obiektów biżuteryjnych i wyrobów rzemiosła artystycznego noszonych jako wyraz postawy obywatelskiej i uczuć patriotycznych społeczeństwa polskiego wobec sytuacji zagrożenia wolności ojczyzny lub żałoby narodowej. Nie przestając być ozdobą i dopełnieniem ubioru biżuteria ta była także formą manifestacji patriotyzmu, środkiem porozumienia społecznego, dzięki widniejącym na niej znakom, które symbolizowały wierność Bogu i Polsce.

Największy rozwój tego typu biżuterii przypadł na czasy powstania styczniowego. Klęska powstania wywarła ogromny wpływ na postawę społeczeństwa polskiego we wszystkich zaborach, rozpowszechnioną w kolejnych dziesięcioleciach niewoli. Niezwykle popularna była wówczas „czarna biżuteria” – żeliwne krzyżyki, kolczyki, bransolety, wisiorki z motywami kotwicy oplecionej łańcuchami lub orła oraz medaliki z motywem złamanego krzyża czy wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wykonywano korale, bransolety i naszyjniki imitujące łańcuchy, kajdany i gałązki cierniowe, obrączki z czarną emalią, mające ukazywać żałobę narodową w obliczu klęsk kolejnych powstań narodowych i braku suwerenności i niepodległego bytu państwa polskiego. Powszechne było także noszenie czarnych dodatków do strojów, szczególnie kobiece suknie obfitowały w czarne koronki, aplikacje i szarfy.

Prezentowane na ekspozycji przykłady „czarnej biżuterii” i dodatków żałobnych do strojów pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Ekspozycji towarzyszą archiwalne fotografie mieszkańców Pilzna i regionu w strojach żałobnych i patriotycznyc

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRyś biegnie przez ulice Łodzi, a w Rozprzy policja zatrzymuje kozy. Co się dzieje na ulicach?
Następny artykułJak wygrać ze złodziejami samochodów? Policjant podpowiada 6 sposobów