- “Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury” – tłumaczą organizatorzy protestu
- 83 proc. ankietowanych z Polski dostrzega wpływ zmian klimatu na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w swoim otoczeniu
- Do międzynarodowej akcji przyłączyło się blisko 60 polskich miast, w tym Warszawa, Płock, Ostrołęka czy Siedlce
Polacy zauważają zmiany klimatu w swoim otoczeniu
“20 września bądź częścią największej mobilizacji w historii i wyjdź z nami na ulice, by pokazać, że Ty też się nie zgadzasz! Miliony uczniów i studentów, rodziców i dziadków, będą protestować w tysiącach miast na całym świecie, by pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – największego wyzwania, z jakim do tej pory musieliśmy się zmierzyć. 20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję” – tłumaczyli inicjatorzy Protestu Tysiąca Miast, który w Polsce zorganizowali członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Warszawa
W stolicy akcja przebiegała pod hasłem “Nie damy sobie zabrać przyszłości”. Jak tłumaczą jej inicjatorzy, aby zapobiec postępowaniu katastrofy, jak najszybciej musi zostać rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
W Warszawie protest rozpoczął się o godz. 10 na placu Konstytucji. Po przemówieniach młodzi ludzie przeszli ulicami miasta. Marsz prowadził trasą: Piękna – Wiejska (koło Sejmu RP) – pl. Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Al. Jerozolimskie – rondo Dmowskiego – na plac Defilad.
Młodzi ludzie przynieśli ze sobą transparenty. “Ta planeta była kiedyś rajem”, “Nie chcemy mieszkać na Marsie”, “Walczmy dziś, aby jutro nadeszło” – to niektóre z haseł, jakie się na nich pojawiły. Były też trąbki, gwizdki i okrzyki. “Walka o klimat, to walka o zdrowie!”, “Nie zatrzymacie nas, walczymy, póki mamy czas!”, “Strajkuj z nami, ponad podziałami!”, “Albo węgiel, albo przyszłość!” – skandowali uczestnicy akcji.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Kielce
Protest Tysiąca Miast przebiegł w Kielcach w spokojnej atmosferze. Najpierw kilka osób, stojąc przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza, przekonywało, że katastrofa klimatyczna jest faktem. – Dorośli pamiętajcie, to wy zgotowaliście nam ten los – mówiła Katarzyna Borek, uczennica I LO w Kielcach. – Jesteśmy naprawdę odpowiedzialną młodzieżą, która jest świadoma, jakie mogą być konsekwencje, nieprawidłowego zarządzania emisjami – dodała.
Uczestnicy manifestacji apelowali też do rządzących o natychmiastowe działania, które pozwolą zatrzymać zmiany klimatu. – W Polsce partia rządząca traktuje katastrofę klimatyczną jako spór ideologiczny i na razie nie widać żadnych ruchów z ich strony – przekonuje Nina Kubikowska.
Później młodzież przeszła ulicą Sienkiewicza. Część osób biorących udział w marszu miała ze sobą maski antysmogowe. Widać było też wiele transparentów, a nich hasła “Edukujcie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS