Pierwsze, inauguracyjne spotkanie wyjątkowych studentów w ramach niezwykłego uniwersytetu, odbyło się w poniedziałek, w świeżo wyremontowanej siedzibie GCKiB w Kcyni przy ul. Libelta 27. Uniwersytet Trzeciego Wieku, bo o nim mowa, funkcjonuje w Kcyni już od kilkunastu lat, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Słuchaczami są seniorzy, osoby aktywne, ciekawe życia i świata, nie bojące się wyzwań i mimo wieku, chcące studiować.
UTW w Kcyni
Wszystko zaczęło się jedenaście lat temu. Na bazie porozumienia z dnia 06 marca 2012 roku zawiązała się współpraca pomiędzy Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy a Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni, a jej efektem było utworzenie Kcyńskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wyższej Szkoły Gospodarki. Filia Uniwersytetu zlokalizowana została w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej przy ulicy Libelta 27, w Kcyni. Na czas remontu siedziby, wykłady przeniesienie zostały do siedziby tymczasowej, do przybudówki Szkoły Podstawowej w Kcyni przy ul. Pobożnego. Rok akademicki 2023/2024 zainaugurowany został już w pięknych wnętrzach wyremontowanego Centrum. Studiowało będzie 52 studentów, w tym troje nowych.
Uroczystego powitania przybyłych studentów dokonała dyrektor Centrum p. Ilona Kurdelska, która poprosiła obecnych o minutę ciszy celem uczczenia pamięci śp. Burmistrza Kcyni Marka Szarugi i zmarłej studentki UTW śp. P. Andrzeji Doberstein. Głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Jan Kurant, który podkreślił, że kształcenie w każdym wieku jest czymś niezwykle cennym.
– Pozostańmy wiecznie młodzi, a zawsze jest się młodym, gdy się coś poznaje – rozpoczął spotkanie ze studentami rektor WSG prof. Marek Chamot – człowiek jako istota rozumna, musi nieustannie coś poznawać, nie może stać w miejscu, tak jak Wy drodzy studenci wciąż się rozwijacie.
Pierwszy wykład zatytułowany został „Mikołaj Kopernik człowiek Renesansu”, co związane jest z ogłoszeniem przez Senat RP roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
UTW w Polsce
Uniwersytety Trzeciego Wieku to ważne instytucje, ponieważ aktywizują seniorów i mogą potencjalnie ograniczyć negatywne konsekwencje starzenia się społeczeństwa. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, w roku akademickim 2021/2022 w Polsce funkcjonowało aż 522 ośrodków Uniwersytetów Trzeciego Wieku (w skrócie UTW). Największa część UTW (37%) rozpoczęła działalność w latach 2006-2010, oraz 2011-2015 (31%), choć historia tych instytucji sięga 1975 roku. Niemniej, do 1995 r. istniało zaledwie 20 UTW.
Celem działalności takiego wyjątkowego uniwersytetu jest aktywizacja osób starszych, a także wykorzystanie ich wielkiego potencjału wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego. Wielu seniorów jest wciąż sprawnych zarówno fizycznie, jak i intelektualnie i nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach domu. Jedną z form aktywizacji osób starszych, a zarazem pretekstem do wyjścia z domu i ciekawego spędzenia czasu wolnego, są właśnie UTW. To także platforma do spotkań towarzyskich, kształcenia, poszerzania wiedzy i umiejętności.
– Wiele osób starszych wychowywało się w czasach, w których dostęp do edukacji wyższej był utrudniony. Dla takich osób Uniwersytety Trzeciego Wieku stanowią furtkę do zdobycia wykształcenia. Uniwersytety III wieku zapewniają szereg możliwości, których w czasach młodości seniorów z przyczyn zmian politycznych, gospodarczych, a także sytuacji życiowych, po prostu nie było – podkreśla p. Maria uczestniczka UTW.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to idealne rozwiązanie dla osób, które przeszły na emeryturę i nie chcą pozostawać bezczynne albo są samotne.
Kolejny wykład już w środę. O aniołach w sztuce, mówić będzie dr Barbara Maria Gawęcka.
Ewa Hałas
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS