A A+ A++

Jedni go kochają, inni niespecjalnie. Jeśli ktoś docenia, to raczej później niż wcześniej, bo w szkole kręcimy nosem i marszczymy brwi. I choć wydawało się, że o Adamie Mickiewiczu napisano już wszystko, to Cezary Harasimowicz ukazuje nam go w innym świetle, odczarowuje – jak pisze wydawca, i wcale się nie myli.

Bo “Adam” to swego rodzaju biografia poety. Historia opowiadana przez niezidentyfikowanego ducha. Ten towarzyszy Mickiewiczowi od dnia narodzin po chwilę śmierci.

Książka ukazuje wady i zalety, słabostki i pokusy autora “Pana Tadeusza”, pokazuje jego ludzką twarz. Wielki poeta jest więc uduchowiony, ale i zagubiony; burkliwy i kochliwy; szukający sensu i przekonany o swoich racjach, wręcz zadufany w sobie.

Jedni w ostatniej książce Harasimowicza, jak pisze Małgorzata I. Niemczyńska w magazynie “Książki. Magazyn do czytania”, dostrzegają protekcjonalne traktowanie wieszcza przez autora. Inni, żałują, że “Adama” nie było wcześniej i mówią, że powinien stać się lekturą szkolną.

Jedno jest pewne, książka Cezarego Harasimowicza, choć obszerna, nie odstrasza treścią. Czyni z Mickiewicza człowieka a i ułatwia zrozumienie jego dzieł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMsza Hubertowska w klasztorze sióstr Bernardynek w Wieluniu
Następny artykułNajczęstsze „grzechy” lubińskich kierowców