Zaraz po próchnicy, na drugim miejscu najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej znajduje się paradontoza. Wiele osób nawet nie wie, że na nią cierpi. Tymczasem nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. Dobra wiadomość jest taka, że jest uleczalna. Poznaj metody leczenia paradontozy.
Paradontoza – co to jest i skąd się bierze?
Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to bakteryjny stan zapalny struktur otaczających ząb, takich jak: cement korzeniowy, dziąsła, ozębna oraz kość wyrostka zębodołowego. Prowadzi do niszczenia tkanek miękkich i kości, co może skutkować nawet utratą zębów. Wyróżnia się 4 rodzaje paradontozy:
Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia wzrasta wraz z wiekiem. Objawy paradontozy najczęściej występują po 40. roku życia. Główną przyczyną pojawienia się tego schorzenia jest niedostateczna, nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że pacjent zaniedbuje higienę jamy ustnej. Może mieć nieprawidłową technikę mycia zębów lub zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do kluczowych obszarów, gdzie rozwija się stan zapalny.
Paradontoza może wystąpić u osób, które regularnie myją zęby po każdym posiłku, ale mają na przykład problemy z układem zgryzu. Czynniki genetyczne, które często obwiniamy za całą sytuację, jedynie predysponują przyzębie do reakcji na osad nazębny i kamień, co przyspiesza rozwój stanu zapalnego.
Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, choroby współistniejące, wady zgryzu, kamień nazębny, wahania hormonalne – to wszystko może przyczynić się do rozwinięcia stanu zapalnego.
Objawy, czyli kiedy udać się do kliniki periodontologii
Paradontoza jest podstępna i w początkowym stadium często nie daje o sobie znać. Organizm ludzki wysyła jednak pewne sygnały ostrzegawcze, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Najczęściej są to:
-
krwawienia z dziąseł (nawet niewielkie i sporadyczne),
-
obrzęk i rozrost dziąseł,
-
tkliwość i nadwrażliwość na temperatury,
-
obnażenie się linii dziąseł i tworzenie się kieszonek,
-
nieświeży oddech i nieprzyjemny posmak w jamie ustnej.
Żaden z powyższych objawów nie powinien być lekceważony, a skonsultowany ze stomatologiem periodontologiem, który postawi diagnozę i wdroży leczenie. Jeśli doświadczasz chociaż jednego z wymienionych symptomów, możesz umówić się na konsultacje u periodontologa w klinice stomatologicznej w Warszawie: dentalfraternity.pl/leczenie-paradontozy/.
Leczenie paradontozy – jak wygląda?
Leczenie paradontozy nie jest ani łatwe, ani szybkie. Niemniej jednak możliwe jest zatrzymanie postępu choroby, a co za tym idzie – zachowanie zębów. Metoda leczenia jest uzależniona przede wszystkim od stadium choroby. W początkowej fazie wdrażane są metody zachowawcze. Pacjent przechodzi zabieg higieny profesjonalnej, po którym zęby są zabezpieczone przed nadwrażliwością i szybkim pojawieniem się osadu.
W przypadku zaawansowanej paradontozy najlepsi periodontolodzy stosują zabiegi (m.in. chirurgiczne) oczyszczania kieszonek zębowych i korekty dziąseł prowadzące do regeneracji tkanki kostnej. Często stosowaną metodą leczenia są kiretaże, których celem jest usunięcie bakterii poddziąsłowych oraz zatrzymanie rozwoju paradontozy. W przypadku zbyt dużej ilości dziąsła narastającego na zęby przeprowadza się gingiwektomię. Zabieg jest bezbolesny, a co najważniejsze – skuteczny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS