A A+ A++

Jutro wyjątkowy koncert w katowickiej NOSPR. „Przełamując granice – rozdarci i zakryci”. Nawiązuje do ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

***

W obliczu ostatnich tragicznych wydarzeń i konfliktów w Ziemi Świętej, przekazujemy zaproszenie na niecodzienny koncert, który poruszy serca i skłoni do refleksji.
„Przełamując Granice: Rozdarci & Zakryci” to spotkanie z trzema niezwykłymi kompozycjami współczesnych kompozytorów.

„Arras” Keiko Devaux, „Kadosh Kadosh and Cursed” Yitzhaka Yedid oraz „Riss 2” Marka Andre przynoszą różne perspektywy kulturowe i artystyczne na Jerozolimę, miasto rozdarte kontrastami. Poprzez oryginalne brzmienia i specyficzne dźwięki odkryjecie wielowymiarowość miasta, które jest jednocześnie błogosławione i przeklęte.

Data: 5 listopada
Godzina: 18:00
Miejsce: NOSPR, Katowice
Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Ciąg dalszy poniżej.

*** *** ***

Polecamy

Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.

katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/

Aby otworzyć link przytrzymaj na nim palec.

*** *** ***

Orkiestra Muzyki Nowej zaprasza:

W niedzielne popołudnie 5 listopada dołączcie do nas, by doświadczyć mocy muzyki, która wyraża sacrum i tajemnicę rozdarcia. Niech muzyka łączy przełamując granice.

BILETY: https://bit.ly/3tTnP43
Koncert dofinansowano ze środków The Azrieli Foundation, fundusz specjalny Nagród Muzycznych – Azrieli Music Prizes – AMP.
Presented with the support of the Azrieli Music Prizes Performance Fund.

Yitzhak Yedid urodził się w Jerozolimie, jednak mieszka na stałe w Australii od 2007 roku. Ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie w Jerozolimie (Rubin Academy), Bostonie (New England Conservatory) i Melbourne (Monash University). Specjalizuje się we włączaniu pozaeuropejskich elementów muzycznych, w tym improwizacji, do sztuki muzycznej Zachodu. W swoich kompozycjach poszukuje nowych form integracji klasycznej muzyki arabskiej, żydowskiej muzyki o arabskich wpływach i współczesnej zachodniej muzyki poważnej.

Yedid jest stypendystą Sidney Myer Creative Fellow. Otrzymał m.in. dwie najważniejsze izraelskie nagrody dla artystów i kompozytorów muzyki klasycznej: Nagrodę Premiera dla Kompozytorów (2007) oraz Landau Prize for Performing Arts (2009). Yedid zdobył również pozycję kompozytora-rezydenta w Judith Wright Centre (Brisbane, 2010) oraz w Western Australian Academy of Performing Arts (2008). Obecnie Yedid jest kompozytorem-rezydentem w Gallop House w Perth (National Trust, Peggy Glanville Hicks Trust).

O UTWORZE:

Kompozytor opisuje „Kadosh Kadosh and Cursed” jako utwór zainspirowany Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie – świętym miejscem (zarówno dla Muzułmanów, jak i Żydów), ale jednocześnie zapalnym punktem. Kompozycja jest swego rodzaju świadectwem o błogosławionym mieście (Kadosh Kadosh), które jest również siedliskiem przekleństw, wewnątrzreligijnej przemocy. „Kadosh Kadosh and Cursed” jest zatem pełnym kontrastów hołdem złożonym rodzinnemu miastu, Jerozolimie.
Dzieło, składające się z dwóch części, tworzą dwadzieścia cztery połączone ze sobą tableaux, czyli sceny muzyczne, które łączą różnorodne podejścia kompozytorskie wywodzące się z dwóch odległych, przeciwstawnych tradycji muzycznych: z jednej strony z arabskiej muzyki artystycznej i Mizrahi (arabskie wpływy, żydowskie) Piyyutim (liturgiczne i paraliturgiczne ozdobne pieśni), a z drugiej z tradycji europejskich, muzyki awangardowej i improwizacji. Pomiędzy tym, co starożytne i nowe, między wydarzeniami historycznymi i bieżącymi, zarówno w kategoriach muzycznych, jak i filozoficznych, ludzkich. Zainteresowanie strukturami, wywodzącymi się z mikrointonacji żydowskich melodii, doprowadziło Yedida do skomponowania wielopiętrowej faktury i włączenia muzyki sefardyjskiej Baqashot-Piyyut w celu stworzenia dziwnej, surrealistycznej atmosfery.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. OMN/NOSPR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBEZ UPRAWNIEŃ W DĄBRÓWNIE, NIETRZEŹWY ROWERZYSTA WE FRYGNOWIE
Następny artykułWolff: osiągi W14 nie mają nic wspólnego z odejściem Elliotta