Zdaniem PGE, wystąpienie przez Polimex Mostostal o zabezpieczenie powinno być traktowane analogicznie jak bezprawne skorzystanie z udzielonej gwarancji bankowej. „Prowadzi bowiem do tych samych skutków – zapewnienia sobie środków finansowych, mimo braku podstaw prawnych i z przekroczeniem posiadanych roszczeń. Działanie takie wiąże się nie tylko z obowiązkiem zwrotu bezpodstawnie pobranych kwot oraz odpowiedzialnością odszkodowawczą podmiotu naruszającego przepisy, ale także z dalej idącymi konsekwencjami prawnymi właściwymi działaniom zmierzającym do bezprawnego uzyskania korzyści kosztem partnera biznesowego” dodaje firma.
Co więcej, zdaniem PGE, wykonawca prowadzi wadliwą organizację budowy powodującą przestoje i opóźnienia. „ Stwarza to poważne ryzyko niedotrzymania terminu podpisania protokołu przejęcia elektrociepłowni do eksploatacji, wyznaczonego na 30 kwietnia 2024 r., a tym samym może doprowadzić do powstania szkód po stronie zamawiającego. “PGE żąda, aby Polimex Mostostal zaprzestał działań prowadzących do wyrządzenia Grupie PGE szkody wielkich rozmiarów, a także usunął skutki dotychczasowych działań cofając niezwłocznie wniosek o zabezpieczenie.” –czytamy w stanowisku firmy. Grupa PGE nadal widzi możliwość ugodowego rozwiązania sporu, ale jedynie w sytuacji, gdy wykonawca podejmie adekwatne kroki w celu odbudowania wzajemnego zaufania.
Przypomnijmy, że na początku września, Konsorcjum Polimex Mostostal przesłało Kogeneracji (należącej do PGE) wniosek o podwyższenie wysokości wy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS