A A+ A++

NIK nie zgadza się z mglistymi tłumaczeniami Telewizji Polskiej. Stacja wydała ponad milion złotych na programy, których nie wyemitowała, bo “treści się zdezaktualizowały”, “jakość kopii filmowej była słaba” i materiałom brakowało “zgodności z linią programową telewizji publicznej”.

TVP kupiła programy i ich nie wyemituje. "Niezgodne z wizją"
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Kontrola NIK w Telewizji Polskiej obnażyła, jak to określili inspektorzy, “działanie niegospodarne i nierzetelne” biura programowego, TVP Polonii i centrum kultury i historii. Sprawa rozbiła się o 24 audycje (nie określając, czy są to filmy, seriale czy programy), za które zapłacono łącznie 1,31 mln zł, a które nie trafiły na antenę. 

Jak podają Wirtualne Media, TVP tłumaczyło się, że np. jeden z nakręconych filmów dla TVP (w raporcie tytuł został utajniony) nie został wyemitowany, ponieważ jego wydźwięk “był drastyczny”, a co za tym idzie, zarzucono mu “brak zgodności z linią programową telewizji publicznej”. Inna produkcja nie spełniała warunków technicznych, czyli jakość kopii oceniono na słabą i dodatkowo jej rekonstrukcja okazała się niemożliwa. 

Reklama

Motywy innych odrzuconych treści były to np.:

  • dezaktualizacja treści (np. chodziło o dynamiczny rozwój sytuacji pandemicznej lub skutki działań geopolitycznych) / archiwalny charakter audycji;
  • sytuacja prawna uczestnika, czy problem z pozyskaniem praw i rozliczeniem z reżyserem;
  • niespełnienie założeń merytorycznych poprzez m.in. zmianę linii programowej kanału.

TVP na początku próbowało się tłumaczyć, ze brak terminu emisji nie oznacza, że programy te nie pojawią się na antenie. Jednak kontrolerzy NIK słusznie zauważyli, że żaden z tych tytułów nie trafił nawet na listę do rezerwy emisyjnej, co definitywnie oznacza rezygnację.

Takie działanie NIK ocenił jako “nierzetelne i niegospodarne”. Wskazywał bowiem, że warto takie produkcje kierować do wspomnianej już rezerwy emisyjnej, ponieważ mogą się przydać choćby jako dokumenty archiwalne nadawane w pasmach do tego przeznaczonych. Co więcej, zwraca uwagę na konieczność odpowiedniego planowania emisji treści i te, co do których zachodzi podejrzenie szybkiej dezaktualizacji, emitować sprawniej.

Telewizja Polska w ubiegłym roku zanotowała 50,7 mln straty netto. Tak zły wynik zanotowano po raz pierwszy od 2016 roku. 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach “ostatnich stron gazet”. Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarskie święto na E7
Następny artykułSzczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w dn. 4-15.11.2023