Szpital Specjalistyczny w Jaśle wyszedł na przeciw potrzebom oraz oczekiwaniom pacjentek i stworzył pierwszy w powiecie jasielskim Punkt Laktacyjny. – Jako dyrekcja szpitala, słuchająca głosu pacjentek, postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom matek i od kwietnia do Naszego Zespołu Specjalistów dołączyła Pani mgr Eliza Dziadoszczyk-Wójcik, będąca położną i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, która w sposób szczególny stara się wspierać matki na „mlecznej drodze” i zapewniać im prawidłowy „START” w karmieniu piersią – podkreśla Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
fot. pixabay.com
W jasielskim szpitalu powstał pierwszy w powiecie jasielskim Punkt Laktacyjny. Kobiety po porodzie otrzymają kompleksową pomoc w zakresie karmienia piersią. Na wsparcie mogą również liczyć panie będące jeszcze w ciąży. Możliwe są konsultacje laktacyjne, aby przygotować się do ponownego karmienia, a także uzyskać pomoc w rozwiązaniu dotychczasowych bądź obecnych problemów.
– Wizyta w Punkcie Laktacyjnym trwa około jednej godziny. Zawiera zebranie szczegółowego wywiadu, badanie dziecka, w tym jego jamy ustnej i umiejętności ssania, badanie mamy, obserwację karmienia piersią, ocenę jej skuteczności, postawienie diagnozy, terapię i udzielenie wsparcia mamie w trudnej sytuacji. Zalecane jest wyłączne karmienie piersią lub mlekiem kobiecym przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia – podkreśla dyrekcja szpitala. – Badania jednoznacznie wskazują, że dzieci karmione mlekiem kobiecym rzadziej chorują, w przypadku wcześniaków w mniejszym stopniu wymagają podawania antybiotyków czy chirurgii jelit. Należy podkreślić, że mleko matki to najlepszy spersonalizowany, aktywny biologicznie pokarm o statusie leczniczym – dodaje.
Dobrą radą w zakresie laktacji w jasielskim szpitalu służy Eliza Dziadoszczyk -Wójcik, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Oprócz spotkań w ramach Punktu Laktacyjnego, na oddziale położniczym szpitala prowadzi “pogadanki edukacyjne” dla matek, ale również dla ojców. – Przez cały okres pobytu w oddziale, niemal za każdym razem staramy się pomagać matce przystawiać noworodka do piersi, edukując przy tym m.in. w jaki sposób należy prawidłowo przystawić dziecko, w jakich pozycjach można karmić, jak rozpoznawać czy dziecko pobiera pokarm z piersi i oceniać czy się najada, ucząc między innymi Wskaźników Skutecznego Karmienia (WSK) oraz zapotrzebowanie żywieniowego noworodka w kolejnych dobach życia – podkreśla personel szpitala. – Jeśli zachodzi dana potrzeba, wspieramy laktację, stymulując ją, m.in. laktatorem elektrycznym. Odciągnięty pokarm podajemy dziecku (nawet odciągnięte ręcznie kilka kropli wcieramy w śluzówkę jamy ustnej) lub przechowujemy, edukując jaką techniką należy odciągać mleko, jak je zamrażać, rozmrażać i podgrzewać, przygotowując do podania maleństwu – dodają.
Punkt Laktacyjny prowadzony przez certyfikowanego doradcę laktacyjnego znajduje się w budynku głównym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przy ul. Lwowskiej 22 i jest czynny trzy razy w tygodniu. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.szpital.jaslo.pl.
Aby się zarejestrować nie trzeba mieć skierowania, wizyty są odpłatne, natomiast pacjentki podczas hospitalizacji korzystają z porad doradcy laktacyjnego bezpłatne.
id
Napisany dnia: 30.10.2023, 15:29
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS