Czwarte miejsce dla Rybnika w Rankingu Samorządów 2023 „Rzeczpospolitej”. Nagrodę dla miasta odebrał 23 października w Warszawie Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Rybnik z wysokim miejscu w rankingu „Rzeczpospolitej”
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to projekt, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce.
Sprawdzamy, które samorządy najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym – mówią organizatorzy przedsięwzięcia. – Pomimo ubytków w dochodach z podatku PIT, kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się koniunktury gospodarczej, samorządom udało zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje, dzięki czemu mogły kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju – czytamy na stronie rankingu.
Nad metodologią rankingu czuwa niezależna kapituła ekspertów, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Wśród miast na prawach powiatu Rybnik uzyskał w rankingu wysokie 4 miejsce, plasując się tuż za podium, które zajęły kolejno: Sopot, Świętochłowice i Gliwice.
Wysokie miejsce Rybnika w tym rankingu niewątpliwie cieszy. Oznacza, że jako samorząd podejmujemy skuteczne działania mające na celu poprawę jakości życia w mieście. To dowód na to, że efektywnie wykorzystujemy dostępne zasoby i podejmujemy trafne decyzje, aby spełniać potrzeby mieszkańców. Takie wysokie miejsce w rankingu świadczy też oczywiście o zaangażowaniu społeczności lokalnej, za co mieszkańcom bardzo dziękuję. Bo nie byłoby samorządu bez jego mieszkańców, samorząd to ludzie – komentuje nagrodę Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.
Ranking stał się tradycją
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce.
Od 19 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej – zaznaczają organizatorzy rankingu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS