W Poznaniu rozpoczęła się dziś dwudniowa Konferencja Inżynierii Biomedycznej. Uczestniczy w niej około 200 głównie młodych naukowców. Wśród tematów między innymi inżynieria tkankowa, czyli wykorzystywanie bionanomateriałów – mówi prof. Michał Rychlik z Politechniki Poznańskiej.
Materiały bioresorbowalne, biokompatybilne, które są drukowane i można je implantować, można je wszczepiać u pacjenta i one mają tą charakterystykę, że jeżeli są bioresorbowalne, to organizm automatycznie przetwarza je w procesie przebudowy na tkanki własne, czyli ten z tworzywa odpowiedniego materiał zostaje przebudowany – powiedzmy w ciągu roku, półtora – kością
– dodaje prof. Rychlik.
Należymy do Koła Naukowego Biomechaniczne Towarzystwo Studentów da Vinci. My się generalnie zajmujemy badaniami biomechanicznymi. Teraz np. robimy badanie koszykarek, bo ich trenerowi i fizjoterapeucie bardzo zależy na tym, żeby np. skakały równo, bo nierówne skakanie prowadzi do kontuzji
– mówią studenci.
Na Politechnice Poznańskiej działa Klaster Doskonałości Inżynierii Biomedycznej. Jego pracownicy współpracują ze szpitalami w całym kraju. Naukowcy rozwiązywali np. problemy skrzypków w orkiestrach, który odczuwali fizyczne obciążenia długą grą.
Na konferencji obok wykładów i dyskusji są wynalazki młodych naukowców. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza pokazuje sztuczne serce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS