A A+ A++

Składka zdrowotna, która teraz jest w Polsce dość dużym obciążeniem dla małych firm, może być pobierana w sposób zdecydowanie mniej kosztogenny – mówił w czwartek Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz. Wystarczy spojrzeć na Słowację czy Litwę – sugerował.

W najbliższym roku przedsiębiorcy powinni w dialogu z władzą, zarówno rządową, jak i samorządową, w nawiązaniu do idei tzw. ustawy Wilczka sprzed 35 lat pokazywać rozwiązania na świecie, które działają – przekonywał rzecznik MŚP.

W wystąpieniu podczas czwartkowego otwarcia 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach Abramowicz parokrotnie nawiązał do motta tegorocznego spotkania tego sektora – “Ready for Change?”, m.in. stawiając pytania, czy zmiana rządu przyniesie przedsiębiorcom obiecane w kampanii zmiany: powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, wprowadzenie opłacania zwolnień lekarskich od pierwszego dnia przez ZUS, czy dobrowolny ZUS, który także pojawiał się w przedwyborczej dyskusji.

Reklama

„Pytanie, czy politycy rzeczywiście przyjmą założenie, że warto jest powrócić do źródeł – do zmiany, która się odbyła 35 lat temu, bo 24 grudnia będziemy obchodzili 35 lat od ustawy Wilczka” – pytał.

Przypomniał, że przyjęta jeszcze w PRL tzw. ustawa Wilczka miała kilka stron i główną zasadę: co nie jest zabronione, jest dozwolone. „Ta ustawa wyzwoliła w tych kolejnych latach niezwykłą energię Polaków, która spowodowała, że zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu firmy, które absorbowały pracowników zwalnianych z państwowych nieefektywnych molochów i zatrudniały ich powodując, że te zmiany w gospodarce były mniej bolesne” – obrazował.

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

„Powinniśmy w tym przyszłym roku w dialogu z władzą, zarówno rządową, jak i samorządową, nawiązywać do tej historii i pokazywać rozwiązania na świecie, które działają. Np. składka zdrowotna, która w tej chwili w Polsce jest dość dużym obciążeniem dla małych firm, może być pobierana w sposób zdecydowanie mniej kosztogenny” – ocenił Abramowicz.

„Wystarczy spojrzeć na Słowację czy Litwę: tam wprowadzono zasadę opłacania składki zdrowotnej ryczałtowo przez 12 miesięcy. Przedsiębiorca opłaca sobie stałą kwotę i rozlicza się z niej na koniec roku. My, jako rada przedsiębiorców przy rzeczniku i rzecznik, proponowaliśmy takie rozwiązanie rządowi, ale zostały odrzucone. I w tej chwili mamy sytuację, że trzeba prowadzić dwie księgowości: jedną dla składki zdrowotnej, drugą dla podatku dochodowego” – wskazał.

„Także nie jest do przyjęcia sytuacja, gdzie płacimy składkę zdrowotną od faktur niezapłaconych – to jest ewenement w ogóle na świecie. System podatkowy widzi niezapłaconą fakturę i zarówno PIT, CIT, jak i VAT możemy sobie odliczyć od takiej niezapłaconej faktury, za to składkę zdrowotną zapłacić musimy” – wybił.

Dodał, że spośród spraw o wymiarze europejskim jednym z tematów dyskusji Kongresu MŚP będą zagadnienia spełniania przez ten sektor kryteriów ESG (Environmental, Social, Corporate Governance), czyli oceny zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w oparciu o kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.

„Pytanie, czy skierowanie tego kolejnego obowiązku administracyjnego, który będzie generował koszty na nasz sektor, jest racjonalne. Czy raportowanie ESG przez małe i średnie firmy spowoduje rzeczywiście poprawę, jeśli chodzi o sprawy klimatyczne? Mam co do tego wątpliwości, a na pewno nie mam wątpliwości, że spowoduje to wzrost kosztów” – ocenił Abramowicz.

„W związku z tym dobrze by było, żebyśmy ten dialog i tę dyskusję podjęli. Duże korporacje, duże firmy są w stanie te raporty robić. Małe firmy – nie, w tej chwili obowiązku nie ma, ale mówi się, że Komisja Europejska zechce nam ten obowiązek rozciągnąć na cały sektor MŚP” – zaznaczył.

Organizatorem odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest tamtejsza Regionalna Izba Gospodarcza. Podczas dwudniowego kongresu uczestnicy wezmą udział w kilkudziesięciu punktach programu, będą też nawiązywać bezpośrednie kontakty. To obecnie największe w Polsce spotkanie środowiska małych i średnich firm – w poprzednich latach bezpłatny dla uczestników kongres odwiedziło łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tłumacząc motto tegorocznego spotkania – “Ready for Change?”, organizatorzy wskazują, że w świecie nieustających zmian gospodarczych, społecznych i technologicznych przedsiębiorcy muszą być gotowi na adaptację i innowacje. Dlatego program kongresu skupia się na kwestiach kluczowych dla biznesu, łącząc wiedzę ekspertów z różnych dziedzin.

“Kongres w Katowicach jest najlepszy w Polsce” – mówił w czwartek Abramowicz. “Tematy są dopasowane do konkretnych problemów małych firm, można się tutaj dużo dowiedzieć, jeśli chodzi o sprawy skutecznego prowadzenia firmy, spotkać z kolegami, z politykami, samorządowcami i – uwaga – nieodpłatnie” – podkreślił.

„To jest jeden z nielicznych kongresów, na który każdy, najmniejsza firma, która nie ma pieniędzy na to, żeby je wydawać na udział w kongresach, może przyjechać, skorzystać” – zaakcentował rzecznik MŚP. Życzył przedstawicielom sektora, aby motto 13. edycji wydarzenia oznaczało dla nich rozsądną zmianę, o którą także sami przedsiębiorcy powinni zabiegać, nie będąc biernymi w najbliższym roku. „To jest nasz czas” – skonkludował Adam Abramowicz.

autor: Mateusz Babak

mtb/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał zainwestować w kryptowalutę. Stracił swoje oszczędności
Następny artykuł„Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona, Edukacja i Innowacje” – zapraszamy do udziału