Czy wierzy Pan w podwyższenie kwoty wolnej od podatku przez nowy parlament – jak to wpłynie na budżety samorządów zrzeszonych w GZM, jak przełoży się to na składki do GZM?
Wynik wyborów pozwala mieć nadzieję na dobrą współpracę z nowym rządem i większe zrozumienie dla spraw zgłaszanych przez samorządy. Liczymy na szybkie odblokowanie środków finansowych z KPO, które dadzą samorządom kolejny impuls inwestycyjny. Liczymy również na wprowadzenie rozwiązań, które poprawią ogólną sytuację finansową samorządów.
Jak wynik wyborów parlamentarnych wpłynie na przyszłoroczny budżet GZM – jak wpłynie na wydatki a jak na dochody?
Na ten moment trudno jednoznacznie ocenić, jak wynik wyborów wpłynie na finanse GZM. Kończący swoją kadencję Sejm nie uchwalił ustawy budżetowej. Na propozycje nowego rządu pozostaje nam czekać.
W przypadku gdy władzę w kraju obejmą będące dziś w opozycji parlamentarnej ugrupowania polityczne – jak widzi Pan współpracę z rządem – co ulegnie zmianie – czego Pan oczekuje?
Mamy nadzieję, że w nowej kadencji parlamentu uda się dokonać zmian w ustawie regulującej działalność GZM w taki sposób, abyśmy mogli efektywniej realizować ważne z punktu widzenia mieszkańców zadania. Chodzi m. in. o włączenie do kompetencji GZM takich obszarów, jak kultura czy gospodarka odpadami. Na stole leżą przygotowane pod kierunkiem prof. Pietrzykowskiego projekty zmian legislacyjnych. Oba zakładają pogłębienie współpracy między miastami GZM. Będziemy o nich rozmawiać, zarówno w gronie samorządowców, jak i z wybranymi w ostatnich parlamentarzystami. Jesteśmy otwarci na rozmowy i współpracę ze wszystkimi, niezależnie od opcji politycznej.
Kto Pana zdaniem powinien być wojewodą śląskim – proszę wskazać konkretną osobę, która Pana zdaniem najlepiej rozumie potrzeby GZM?
Co do pytania dotyczącego stanowiska wojewody, jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu zostanie powierzona ta funkcja.
Jakie są największe zagrożenia stojące przed GZM? Jak GZM je neutralizuje?
Największym zagrożeniem czy wyzwaniem, stojącym obecnie przez GZM, jest cały pakiet problemów związanych z depopulacją naszych miast i gmin. Wyraźnie pokazują to dane – ubywa nas. Wielu młodych ludzi wyjeżdża na studia poza GZM i już do niej nie wracają. Jednocześnie, jeśli chodzi o przyciąganie nowych mieszkańców, nasza atrakcyjność również jest mniejsza niż pozostałych dużych ośrodków miejskich. Aby odwrócić ten trend sporo inwestujemy w naukę, wspieramy nasze uczelnie, by były one atrakcyjne jako miejsce nauki i prowadzenia badań. Rozwijamy transport publiczny. Promujemy GZM na arenie krajowej i międzynarodowej. Robimy wszystko, aby GZM była atrakcyjnym miejscem do życia, nauki, pracy i odpoczynku.
Czy jest realny rozpad GZM w najbliższej dekadzie? Czy kategorycznie wyklucza Pan rozpad GZM w najbliższej dekadzie?
Nie dostrzegam ryzyka „rozpadu” GZM. Wręcz przeciwnie – spodziewam się raczej rozwoju i pogłębienia dotychczasowej współpracy. Co do współpracy między samorządowcami – układa się ona dobrze. Oczywiście zdarzają się różnice zdań, a poszczególne gminy mogą mieć nieco odmienne interesy, ale GZM powstała po to, żeby poprzez współpracę i osiąganie efektu synergii osiągać wspólne cele.
Który z samorządowców najlepiej rozumie potrzeby GZM a który z samorządowców jest najbardziej hamującym jej rozwój?
Nie chciałbym nikogo faworyzować czy pomijać, dlatego pozwolę sobie nie wskazywać konkretnych nazwisk.
Mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS