A A+ A++

fot. Barbara Kubska

Digitalizacja. Jak zbudować proces, jak zaplanować projekt? To tematyka jutrzejszego (25.10.) spotkania dla muzealniczek i muzealników, które odbędzie się w ramach Forum Praktyki Muzealnej. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 10.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Spotkanie stanowi rozwinięcie konferencji naukowo-technicznej „Życie muzealne wśród wystaw” zorganizowanej w październiku 2022 roku przez Muzeum Miejskie w Tychach. Służyć będzie wzmocnieniu kompetencji dotyczących przemyślanego i dostępnego planowania oraz wdrożenia sprawnie działającego procesu digitalizacji.  Zakres tematyki warsztatowej obejmuje omówienie procesu od magazynów po gotowe pliki do udostępniania, np. na stronach internetowych. Omówione zostaną więc najważniejsze elementy tego procesu, zależności między nimi, ich organizacji i kontroli jakości tworzonych odwzorowań cyfrowych.

Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się też, jak zaplanować projekt digitalizacyjny finansowany z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub funduszy Unii Europejskiej, mając na uwadze fazy projektu, zasoby (czas, ludzi wraz z ich kompetencjami, technologię czy możliwości instytucji), czy też analizę potencjalnych zagrożeń.

Dla chętnych możliwość kontynuacji podczas drugiej, warsztatowej części spotkania w innym, wcześniej wspólnie ustalonym terminie. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli pracować ze sprzętem (skanerem i stanowiskiem digitalizacyjnym opartym na aparacie cyfrowym). Tematy poruszane podczas warsztatów:

  • metodologie digitalizacyjne (w tym dobór sprzętu i rozwiązań technicznych),
  • instrukcja digitalizacyjna,
  • jakość odwzorowań cyfrowych (w tym narzędzia i metody pomiaru jakości odwzorowań cyfrowych),
  • digitalizacja obiektów płaskich, najczęściej papierowych (w tym ustawianie stanowiska do fotografowania obiektów płaskich papierowych),
  • digitalizacja obiektów przestrzennych (w tym ustawianie stanowiska do fotografowania obiektów przestrzennych, np. numizmatów),
  • kalibracja urządzeń stosowanych w digitalizacji,
  • profilowanie ICC (w tym samodzielne wykonywanie profili ICC).

Spotkanie poprowadzi Andrzej Daniluk, który od wielu lat specjalizuje się w digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego. Współtworzył wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pracował w projektach digitalizacyjnych w m. in. Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jako ekspert prowadzi też warsztaty i szkolenia z zakresu technik digitalizacji, obrazowania cyfrowego, metodologii digitalizacyjnych i norm jakości odwzorowań cyfrowych.

Zapisy 887 450 212 (także SMSem), [email protected]


źródło: kultura.tychy.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBitcoin najwyżej od maja 2022 r. Pierwszy ETF na bitcoina coraz bliżej
Następny artykułLitwiniuk z RPP: Nie ma podstaw do kolejnej obniżki stóp procentowych