Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych, a w szczególności fotowoltaiki, w polskim miksie energetycznym stał się jednym z kluczowych kierunków transformacji sektora energetycznego. Zjawisko to nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale także otwiera nowe możliwości biznesowe, zwłaszcza w kontekście farm solarnych.
W poniższym artykule przyjrzymy się, czym jest farma PV, jak można rozpocząć własny biznes związany w branży OZE, a także dowiesz się, jak kształtuje się opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w obecnych realiach rynkowych. Rozpoczynamy fascynującą podróż w świat farm solarnych, gdzie energia słoneczna staje się źródłem nowych perspektyw i zrównoważonego rozwoju.
5 kroków, aby zbudować farmę fotowoltaiczną
Przygotowanie do inwestycji to proces, który wymaga dobrego przygotowania i spełnienie różnych formalności. Do zadania można podejść samodzielnie lub posiłkować się doświadczeniem firmy, która budowała już farmy fotowoltaiczne. Dzięki temu pięć poniższych kroków uda się zrealizować dużo sprawniej niż w przypadku samodzielnego przecierania szlaków.
5 kroków, aby zbudować farmę fotowoltaiczną:
- Znalezienie odpowiedniego terenu: Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego terenu o płaskiej powierzchni lub nachyleniu w kierunku południowym. Taki grunt jest niezbędny do efektywnego montażu paneli fotowoltaicznych.
- Ocena możliwości montażu: Konieczne jest zorientowanie się, czy na wybranym obszarze istnieją możliwości podpięcia farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Warto również sprawdzić, czy na drodze nie stoją przeszkody natury formalnej.
- Uzyskanie decyzji środowiskowej: Wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędny i wydawany przez Urząd Miasta lub Gminy. Dokument ten instruuje, jak zrealizować projekt farmy fotowoltaicznej z uwzględnieniem ochrony środowiska.
- Sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP): W wielu regionach kraju obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, jakiego rodzaju inwestycje budowlane są dopuszczalne na konkretnych obszarach. Warto sprawdzić MPZP, a jeśli nie istnieje, można rozważyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę: Ostatnim etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które musi określać kwestie związane z planem zagospodarowania terenu lub jego brakiem, projekt farmy fotowoltaicznej i wiele innych informacji dotyczących realizacji projektu oraz jego funkcjonowania po zakończeniu budowy.
Pamiętaj, że proces zakładania farmy fotowoltaicznej wymaga dokładnego zaplanowania, a spełnienie wszelkich formalności jest kluczowe, aby uniknąć przeszkód i rozpocząć z sukcesem działalność w tej dziedzinie.
Czas budowy farmy PV
Wiele zależy od wielkości projektu i stopnia skomplikowania. Przeważnie jednak inwestycję można zbudować w okresie od 1 do 3 miesięcy. Jednak załatwienie formalności, czyli od momentu podjęcia decyzji o budowie, aż do rozpoczęcia produkcji energii mija nawet od 2 do 3 lat. Warto więc przed przystąpieniem do projektu skonsultować pomysł z doświadczoną firmą fotowoltaiczną, która realizowała tego typu projekty.
Czy farma fotowoltaiczna to opłacalny biznes?
Również w tym wypadku opłacalność zależy od wielu czynników, a szczególnie od sytuacji rynkowej i sposobu sprzedaży energii. Inwestorzy często dywersyfikują sprzedaż prądu, tzn. stawiają na stałe i pewne, ale niższe przychody z aukcji OZE, a jednocześnie część energii spieniężają na bardziej atrakcyjnych warunkach cenowych w ramach umów PPA.
Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to złożony proces, a jednocześnie dochodowy biznes. Ważne jednak jest odpowiednie przygotowanie i znalezienie odbiorców, którzy będą korzystać z wyprodukowanych zasobów.
art. partnerski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS