Spotkaniem w Szkole Podstawowej nr 3 rozpoczął się dzisiaj cykl konsultacji podsumowujących wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych i średnich Świdnika. Jest ona elementem projektu nazwanego „Strategia dla młodych – razem tworzymy miasto” opracowywanego we współpracy władz miasta z Centrum Usług Społecznych. W dzisiejszej rozmowie z młodzieżą uczestniczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
– Badaniem ankietowym objęliśmy drogą internetową 1016 uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich, zarówno tych, których organem założycielskim jest miasto, jak i powiatowych. Naszymi partnerami w organizacji sondy zawierającej 18 pytań były samorządy uczniowskie. Jeśli chcemy opracować założenia polityki samorządu wobec młodego pokolenia, musimy znać jego potrzeby i poglądy na temat skutków naszych dotychczasowych starań. Prawidłowo zaplanowana strategia rozwoju miasta musi wziąć pod uwagę oczekiwania wszystkich jego mieszkańców, bo przecież potrzeby dorosłych i młodzieży wcale nie muszą i z pewnością nie są tożsame. Na podstawowe pytanie o poczucie komfortu życia w Świdniku pozytywnie odpowiedziało ponad 70 procent ankietowanych. To dla nas wynik bardzo satysfakcjonujący. Dosyć powszechne jest również poczucie bezpieczeństwa. Naturalną tego konsekwencją jest pozytywna odpowiedź dużej większości respondentów na pytanie: Czy lubisz swoje miasto? – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Kolejne pytania starały się określić miejsca i sposoby realizacji codziennych aktywności, takich jak zakupy, spędzanie wolnego czasu, możliwości uprawiania hobby, ruchu na świeżym powietrzu, Tu niekwestionowanym liderem okazał się Park Avia. Pytano również o to, co młodzieży w Świdniku się nie podoba. Na pierwszym miejscu znalazł się niedostatek terenów zielonych, następnie brak publicznych toalet, miejsc do rozwijania różnego rodzaju działalności hobbystycznej, niewystarczająca oferta komunikacyjna. Burmistrz M. Dmowski mówił o krokach, jakie władze miasta podejmują w celu organizacji komunikacji miejskiej, rozbudowy i wyposażania terenów rekreacji i wypoczynku. W trakcie dyskusji młodzież zwracała uwagę na niedoinwestowanie wschodniej i południowej części miasta w obiekty ułatwiające realizacji różnego rodzaju zainteresowań oraz ograniczoną dostępność obiektów sportowych.
Pytania ankietowe dotyczyły również tego, co uczniom najbliższe: wyposażenia szkół, obiektów sportowych, sposobu organizacji i godzin pracy placówek, poczucia bezpieczeństwa. 75 procent ankietowanych ocenia je pozytywnie bądź bardzo pozytywnie.
– Naturalnie zdarzały się również opinie zdradzające brak zadowolenia lub wyrażające negatywne oceny. Było ich przeciętnie około 20 procent w przypadku każdego z pytań. Będą one dla nas bodźcem do szukania przyczyn i sposobów na rozwiązanie tych problemów. Chcemy, żeby młodzież wyłoniła swoich przedstawicieli, z którymi moglibyśmy usiąść i je przedyskutować, poszukać pomysłów, przełożyć je na budżet miasta. Bardzo dobrze rokuje na przyszłość fakt, że młodzieży spodobała się zaproponowana forma komunikacji – komentuje M. Dmowski.
Spotkania w szkołach potrwają do czwartku.
Last modified: 23 października, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS