A A+ A++

Stanisław Radwan, kompozytor muzyki do filmów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego oraz do spektakli teatralnych Jerzego Jarockiego, Krytiana Lupy, zmarł w wieku 84 lat. Poruszające były ostatnie słowa żony, Doroty Segdy, która przytoczyła fragment wiersza Wisławy Szymborskiej “Przy winie”, dodając wersy od siebie.

“Spojrzał, dodał mi urody/ A ja wzięłam ją jak swoją/ Szczęśliwa, połknęłam gwiazdę/ I będę ją miała w sobie już zawsze. Stasiu, kocham cię razem z twoją śmiercią – wyznała nad grobem, łamiącym się głosem, aktorka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Słowa, które nie padły na pogrzebie, ale są sumą znakomitości Stanisława Radwana, zawierają się we wspomnieniu Anny Dymnej sprzed kilku lat.

“Stasiu jest jak zjawisko przyrody: dzikie, tajemnicze i często nie do opisania. No bo jak pisać kształt wiatru, smak słonecznych promieni, kolor ciszy. To są nieuchwytne doznania, które nie mieszczą się w głowach” – mówiła w rozmowie z Jerzym Illgiem.

Jednym z wielu przyjaciół, którzy żegnali na cmentarzu Stanisława Radwana, był Grzegorz Turnau, również kompozytor, na którym podobne artystyczne piętno odcisnęła legendarna “Piwnica pod Baranami”. Obu muzyków dzieliły prawie trzy dekady, jednak wydaje się, że mieli podobną filozofię życiową.

– Każdy z nas ma coś takiego: niszę, w której “wypoczywa”. Nie wierzę ludziom, którzy od rana do wieczora stoją na straży intelektualnego koturnu i nie potrafią zabawić się w życie – powiedział Radwan dla magazynu “Teatr”.

– Ja jestem czarną owcą, bo większość rodziny to są albo profesorowie, albo generalnie naukowcy. Raczej ludzie porządni. A tymczasem tutaj czarna owca: estradowiec. Przydałem się, żeby przekłuć ten balonik powagi rodziny – wyznał Grzegorz Turnau w “Polskim Radiu”.

Autor słynnej “Cichoszy” przyszedł na pogrzeb mistrza razem z żoną Maryną Barfuss, pianistką, flecistką, mamą ich córki Antoniny i teściową Marka Kondrata.

W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego “Beckhama”, bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Grudziądz: „SZTYNWAG” – ćwiczenia dowódczo-sztabowe
Następny artykułPolicja Mysłowice: Nie przestrzegał sądowego zakazu, trafił do aresztu