Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
SANOK. W Sanoku odsłonięto mural pamięci walczących o wolną Polskę, które poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. W sobotę, 21 października odbyła się uroczystość podczas której wspominano Żołnierzy Niezłomnych.
W południe na sanockim rynku przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Antykomunistycznego Oddziału Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Antoniego Żubryda, rozpoczęto uroczystości. Historię przypomnieli: Janusz Niemiec, syn zamordowanych Antoniego i Janiny Żubryd oraz Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego w Sanoku. Odmówiono wspólną modlitwę oraz złożono przed tablicą wiązanki kwiatów, a także zapalono znicze.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu centralnym. Przy asyście honorowej żołnierzy 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku oddano cześć trzem żołnierzom oddziału „Zuch”, którzy zostali zamordowani w egzekucjach publicznych w maju i czerwcu 1946 roku.
Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie muralu na którym zostały wymienione 23 osoby, które walczyły o wolną Polskę i poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. Jego wykonawcą jest Marek Szatkowski. Historię zapisaną na muralu, można obejrzeć przy ul. Poprzecznej w Sanoku.
Wkrótce materiał video
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS