Inwestorzy wystąpili z inicjatywą korekty systemu wsparcia, ponieważ parametry służące określeniu ceny maksymalnej odbiegły od tych przyjętych do wyznaczenia ceny maksymalnej. – Należy podkreślić, że najbardziej niekorzystnym z punktu widzenia odbiorców i polityki gospodarczej państwa, byłby stan, w którym wszystkie projekty offshore w I fazie wsparcia zostałyby zawieszone, ponieważ znacznie opóźniłoby to termin, w którym pierwsze dostawy istotnych wolumenów zielonej energii z morskich farm wiatrowych zasiliłyby krajowy system energetyczny. Dzięki zmianom regulacyjnym dokonanym w grudniu 2022 r. uniknięto tej niekorzystnej sytuacji, a ustalona cena maksymalna w danym roku nawet po tych zmianach, będzie znacząco niższa od kosztów wytwarzania energii w źródłach konwencjonalnych – podkreśla PSEW.
Czytaj więcej
Ryzyko przerzucenia inflacji na konsumenta
Firmy podpisują pierwsze umowy na dostawy elementów farm wiatrowych, ale wysoka inflacja i ograniczona podaż usług przy rosnącym popycie zwiększają koszty. Buforem finansowym dla spółek realizujących pierwsze projekty ma być waloryzacja systemu wsparcia o inflację oraz możliwość rozliczenia wsparcia w euro. Zdaniem części obserwatorów rynku wysoka inflacja (i możliwość przeliczenia tego wsparcia na euro) wynikające z niej większe wsparcie dla morskich farm to wyższe ceny energii z tego źródła, a to może oznaczać także wyższe ceny na Towarowej Giełdzie Energii i finalnie dla odbiorców końcowych.
Zapytaliśmy o ocenę takiego ryzyka zainteresowane firmy. W odpowiedzi na nasze pytania Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Equinor, Orlen, Ørsted, PGE, Polenergia, RWE i Ocean Winds podkreślają, że dla projektów pierwszej fazy wprowadzony został dodatkowy mechanizm zabezpieczający wystąpienie tzw. nadwsparcia, czyli tzw. mechanizm claw-back, którego celem jest zmiana ostatecznego poziomu wsparcia w przypadku zmiany parametrów rzeczowo-finansowych już po przyznaniu pomocy publicznej. – Odnosząc się do samej inflacji, należy zauważyć, że jej uwzględnienie w konstrukcji mechanizmu wsparcia jest czymś normalnym i odzwierciedla naturalne procesy zachodzące w gospodarce związane ze zmianą wartości pieniądza w czasie – podkreślają firmy. Dodają, że mechanizm ten jest powsz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS