Inwestycja we własną nieruchomość podnosi komfort życia i pozwala ulokować środki w bezpieczny sposób, ale jednocześnie jest poważnym wyzwaniem. Planujesz kupić mieszkanie lub wybudować dom w Katowicach na kredyt? Zobacz, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji, aby była jak najbardziej udana.
Budowa domu i zakup mieszkania na kredyt — 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Budowa domu czy zakup mieszkania na kredyt pozwolą Ci stworzyć bezpieczną przystań dla Twojej rodziny. Jeśli jednak nieodpowiednio się do nich przygotujesz, wygenerują stres, wątpliwości i mnóstwo zmartwień. Co warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem starania się o uzyskanie finansowania? Jakie aspekty mogą ułatwić Ci zaciągnięcie kredytu na miarę Twoich potrzeb i z uwzględnieniem aktualnych ulg oferowanych przez rządowe programy?
Poznaj 5 kwestii dotyczących kupna mieszkania i budowy domu na kredyt, o których warto wiedzieć.
1. Kredyt wymaga analiz — koszty inwestycji, zdolność kredytowa, okres spłaty
Każdy kredyt hipoteczny to indywidualna sprawa, w której bank uwzględnia m.in. wiek kredytobiorcy, koszty inwestycji czy zdolność kredytową. Przed przystąpieniem do starania się o zaciągnięcie zobowiązania warto samodzielnie przeanalizować najważniejsze czynniki, aby wiedzieć, jakie są Twoje możliwości i na zakup jakiej nieruchomości Ci pozwolą.
Przede wszystkim przeanalizuj swoją zdolność kredytową. Skorzystaj jednak nie tylko z przelicznika banku. Przede wszystkim zorientuj się w kwestii swoich przychodów oraz wydatków. Sprawdź, ile realnie możesz przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty, aby nie była ona dla Ciebie nadmiernym obciążeniem.
Następnie przeanalizuj swoją zdolność kredytową w kontekście kosztów inwestycji. Dzięki temu znajdziesz odpowiedź na pytanie, na jaki dom możesz sobie pozwolić: o jakiej powierzchni, w jakiej okolicy i w jakim standardzie.
Pamiętaj, że na zdolność kredytową wpływają nie tylko Twoje przychody, ale również okres spłaty zobowiązania. Im dłuższy będzie, tym na większą ilość środków będziesz mógł liczyć przy stosunkowo niższej racie.
2. Oferty banków mogą się znacząco różnić w kontekście warunków kredytu
Banki mają dużą swobodę w kontekście kreowania ofert kredytów. W związku z tym warto przeanalizować jak najwięcej opcji, aby znaleźć dla siebie tę najkorzystniejszą. Warto przy tym pamiętać, że oferty kredytów w konkretnych instytucjach dla jednych mogą być bardziej, a dla innych mniej opłacalne. Wynika to m.in. z faktu, że banki w inny sposób obliczają zdolność kredytową w zależności źródła przychodów, np. biorą pod uwagę jedynie część dochodów pochodzących z konkretnego kontraktu.
Możesz wybrać sprawdzony kredyt mieszkaniowy na finanse.rankomat.pl, gdzie znajduje się ranking ofert pochodzących ze sprawdzonych banków. Przeanalizuj je, dobierz konkretne warunki do swoich potrzeb i ciesz się kredytem, który pozwoli Ci stworzyć dom, ale nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.
3. Możesz zaciągnąć kredyt z wkładem własnym lub bez wkładu własnego
Obecnie możesz skorzystać z rządowego programu, który pozwala zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego. W tym wypadku rządowa gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu pochodzącego z oszczędności kredytobiorcy. Z tej opcji mogą skorzystać single, małżeństwa, osoby wychowujące wspólnie dziecko czy rodziny wielodzietne.
Jaka może być wysokość gwarancji zastępującej wkład własny? Nie może to być więcej niż 200 tysięcy złotych. Sama gwarancja nie może również przekroczyć kwoty wynoszącej 20% wydatków (przy kredycie o zmiennej stopie oprocentowania) lub 30% wydatków na zakup nieruchomości (przy zobowiązaniu ze zmienną stopą oprocentowania).
4. W przypadku budowy domu wypłata środków następuje w transzach
Jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie na kredyt, co do zasady bank udzielający zobowiązania przeleje na Twoje konto kwotę, o którą wnioskowałeś. Z reguły odbywa się to w formie jednorazowej wypłaty. Zupełnie inaczej jest w przypadku budowy domu. Jakie zmiany zachodzą w takiej sytuacji? Przede wszystkim kredyt otrzymujesz w transzach, czyli w częściach. Są one wypłacane po zakończeniu konkretnych etapów prac i po potwierdzeniu zainwestowania środków w realizację planu wniesionego do banku przez kredytobiorcę.
Na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/transze/ znajdziesz najważniejsze informacje na temat transz kredytu. Dowiesz się m.in. kiedy i w jaki sposób są wypłacane, a także poznasz odpowiedź na pytanie o to, czy można zmienić harmonogram wypłaty transz.
5. Nie każda działka pod budowę domu zostanie zaakceptowana przez bank
Każdy bank ma swoją politykę udzielania zobowiązań kredytowych. Odnosi się ona nie tylko do analizy zdolności kredytowej, ale także m.in. do tego, jakie działki pod budowę domu mają parametry odpowiadające wymogom konkretnej instytucji. W niektórych bankach działki powyżej 30 arów nie będą akceptowane pod budowę. Z kolei w innych będą pozytywnie rozpatrywane wnioski związane z nieruchomościami rolnymi o powierzchni nawet do 1 hektara. Każdą sytuację należy w tym wypadku analizować w sposób indywidualny.
Zakup mieszkania i budowa domu na kredyt wymagają analizy rynku kredytowego, a także możliwości związanych z finansowaniem inwestycji i skorzystaniem z programu dopłat do kredytów. Warto wnikliwie przeanalizować rynek przed zaciągnięciem zobowiązania, aby dobrać ofertę banki do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.
Artykuł naszego partnera.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS