Najstarsza na osiedlu, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Arkadego Fiedlera na Skarpie w Toruniu świętuje w tym roku 40-lecie istnienia.
Uroczystość z tej okazji odbyła się 20 października 2023 r. i zgromadziła w placówce przy ul. Wyszyńskiego liczne grono zaproszonych gości, wśród nich Marka Fiedlera, młodszego syna patrona szkoły Arkadego Fiedlera. Obecne były posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, matka zeszłorocznego absolwenta SP18, oraz Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekuratorka oświaty. Samorząd toruński reprezentowali m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radni Rady Miasta Torunia – Bartłomiej Jóźwiak i Michał Jakubaszek. Nie zabrakło byłych i emerytowanych dyrektorów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, absolwentów, przyjaciół „osiemnastki”, rodziców, uczennic, uczniów i przedszkolaków.
– Serdecznie dziękuję za zaangażowanie pań i panów nauczycieli w całym okresie historii szkoły, w tych trudnych początkach, kiedy do szkoły uczęszczało 1700 uczniów i 80 nauczycieli, i w tych dzisiejszych, także niełatwych, wymagających miłości do tego trudnego zawodu. To pań i panów zasługa, że z tej szkoły wychodzą znakomite absolwentki i absolwenci – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Prezydent wręczył dyrektorce szkoły, pani Magdalenie Bereskiej list gratulacyjny i okolicznościowy upominek: drukarkę wraz z zapowiedzią w nieodległej przyszłości dużo hojniejszego prezentu – remontu szkolnej kuchni, która przygotowuje ponad 300 obiadów oraz pozostałe posiłki dla przedszkolaków. Miasto zleciło już opracowanie dokumentacji tej inwestycji.
– Słuchając dzisiaj przemówień, nie stoję tu obojętnie, w tej sali 35 lat temu byłem pasowany na pierwszoklasistę ucznia – wspominał radny Bartłomiej Jóźwiak, absolwent SP18, a dziś przewodniczący komisji oświaty Rady Miasta Torunia. – To była zawsze dobra szkoła, nigdy nie było wstydu być uczniem “osiemnastki”. Dzisiaj w ławkach zasiadają kolejne pokolenia, dzieci moich koleżanek i kolegów z lat szkolnych. Mam nadzieję, że i wy macie powody do dumy ze swojej szkoły! Chciałbym podziękować nauczycielom i pracownikom za te minione 40 lat, a także powiedzieć, jak ważny był dla nas wtedy uśmiech pani sprzątającej, która witała nas przychodzących do szkoły – podkreślił, przekazując w imieniu Rady Miasta Torunia pamiątkową statuetkę anioła.
Z upominkiem dla szkoły – lampą solną – przybył też na obchody radny Michał Jakubaszek, który zapewnił, że radni Rada Miasta z pewnością poprą plany inwestycyjne dotyczące remontu kuchni. Pozdrowienia dla społeczności szkolnej przekazał też obecny na jubileuszu syn patrona szkoły Arkadego Fiedlera, Marek Fiedler, który m.in. zaprosił wszystkich do muzeum pisarza w podpoznańskim Puszczykowie, gdzie można oglądać pamiątki po autorze “Dywizjonu 303” i eksponaty nawiązujące do jego powieści.
Jubileusz uświetniło przedstawienie oparte na motywach “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupérego, w którym wystąpili nauczyciel i uczniowie szkoły. W holu placówki można też obejrzeć wystawy zdjęć z historii SP18, w tym z wydarzeń sportowych na przestrzeni ostatnich lat.
Historia utworzenia Szkoły Podstawowej nr 18 w Toruniu jest związana z powstaniem osiedla mieszkaniowego “Na Skarpie”. Budująca je spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała też potrzebną do obsługi mieszkańców infrastrukturę, w tym szkołę w centrum osiedla, otwartą 1 września 1983 r. Naukę w “osiemnastce” rozpoczęło wówczas około 1700 uczniów po kierunkiem 80 nauczycieli. Odziały były bardzo liczne, często przekraczały liczbę 35 uczniów. Z uwagi na ogromną liczbę uczniów nauka musiała odbywać się na trzy zmiany – lekcje trwały od 7.30 do 19.15. Pracowano również w soboty, kiedy to odbywały się zawody sportowe, zajęcia artystyczne, działały liczne koła zainteresowań. Na początku 1984 r. oddano do użytku salę gimnastyczną, a w grudniu uruchomiono basen. W 1985 r. naukę w szkole rozpoczęli uczniowie klas pływackich, a w 1995 r. – uczniowie klas integracyjnych. W 1988 r. szkoła zyskała patrona – Arkadego Fiedlera. W uroczystości wzięła udział jego rodzina – żona Maria i syn Marek.
W związku ze zmianami w systemie nauczania, w 1997 r. uchwałą Rady Miasta utworzono Zespół Szkół nr 5, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa nr 18 i nowo powstałe XII Liceum Ogólnokształcące (1997-2013). Cztery lata później w ramach Zespołu Szkół nr 5 utworzono Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi (2001-2019). Liceum funkcjonowało do 2013 r., a Zespół Szkół nr 5 do 2017 r., kiedy to został przekształcony ponownie w Szkołę Podstawową nr 18. Od 2016 r. w szkole działają też dziesięciogodzinne oddziały przedszkolne. Po wybuchu wojny w Ukrainie w szkole powstał oddział, w którym do czerwca 2023 r. uczyło się ponad 40 uczniów z tego kraju. Obecnie jest ich 23.
Stale podnosi się poziom bazy szkolnej. Placówka posiada nową elewację, windę i podjazdy, nowoczesne boiska sportowe oraz duży plac zabaw. Działają n owoczesne pracownie: komputerowa, do zajęć z integracji sensorycznej i studio fotograficzne. W ostatnich latach dzięki wparciu miasta wyremontowano toalety, szatnie przy sali gimnastycznej, wymienione zostało oświetlenie, poprawiono nawierzchnię boisk.
W roku szkolnym 2023/2024 szkoła zatrudnia 77 nauczycieli oraz 32 osób z administracji i obsługi. Uczęszcza do niej 565 uczennic i uczniów w 26 oddziałach i 67 dzieci w 3 oddziałach przedszkolnych (razem 632 dzieci w 29 oddziałach). Na wszystkich poziomach klas, z wyjątkiem klasy siódmej i przedszkola, funkcjonują klasy integracyjne, do których uczęszcza 44 uczniów uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami. Placówka ma też oddziały sportowe, szkolące w dyscyplinach: pływanie, gimnastyka i piłka nożna, współpracuje z Klubem Delfin i Kujawsko-Pomorskim Związkiem Pływackim.
Przez 40 lat istnienia placówką kierowali:
1) mgr Edwin Puchała (1983-1990)
2) mgr Wiesława Neumann (1990-1992)
3) mgr Danuta Rak (1992-1994)
4) mgr Andrzej Bąkalski (IX-XII 1994)
5) mgr Małgorzata Waloch (1995-1997)
6) mgr Maria Makowska (1997-2012)
7) mgr Małgorzata Suckiel (2012-2017)
8) mgr Magdalena Bereska (2017-…)
Fot. Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS