Zbigniew Rokita laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas trwającego Festu Literackiego “Kakauszale” pisarzowi przyznano tytuł “Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIII” i wręczono symboliczną “Tabulkę”.
– Co roku wyróżniamy osobę, która naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. To autor ze Śląska, któremu bliskie są sprawy regionu – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP.
Pamiątkowa tablica z nazwiskiem Zbigniewa Rokity zostanie wmurowana w jedną z alejek przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, tzw. bibliogrodzie.
“Tabulka” dla Zbigniewa Rokity
Zbigniew Rokita jest pisarzem, dziennikarzem i reporterem specjalizującym się w tematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jego artykuły można przeczytać m.in. w “Tygodniku Powszechnym”, “Polityce”, miesięczniku “Znak” oraz portalu “Ślązag”. Wydał dotąd dwie książki. Pierwsza pozycja w dorobku Rokity to “Królowie strzelców: piłka w cieniu imperium”. Jest to reporterska opowieść o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Druga książka, wydana dwa lata po pierwszej to “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, która została nagrodzona Literacką Nagrodą “Nike”.
– To właśnie opowieść o Górnym Śląsku zwróciła uwagę kapituły “Tabulki”. Książka budzi świat, który każdy mieszkaniec krainy Kajś miał i ma w głowie. Śląski czytelnik po jej przeczytaniu ze zdziwieniem konstatuje, czemu jej wcześniej sam nie napisał. A jeżeli nie on, to czemu nikt tego nie zrobił wcześniej? – mówił Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej wygłaszając laudację na temat laureata.
Właśnie ukazała się nowa książka Zbigniewa Rokity pt. “Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”.
– To tu, na Ziemiach Odzyskanych, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polskę przedwojenną i powojenną. Wyłażą france – czytamy w opisie najnowszej publikacji.
Podczas wieczoru, zebrani w siedzibie Stacji Biblioteka mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z nagrodzonym.
– Przed napisaniem “Kajś” wszystko tutaj było dla mnie nowe, musiałem poznawać Śląsk. Może przez te moje mikropodróże w trakcie pisania książki bardziej oswoiłem się z tym miejscem, natomiast zawsze chciałem tutaj powrócić i od trzech lat mieszkam w Katowicach – mówił Zbigniew Rokita. – Podczas moich spotkań autorskich spotykam się z wyraźnie rosnącą sympatią dla Ślązaków i Ślązaczek. Słyszę bardzo dużo takiej pozytywnej zazdrości pod adresem Śląska, jego kultury i zaskakującego dla wielu zielonego regionu – mówił laureat.
Autor zdradził również, że w jego najnowszej książce znajduje się fragment związany ze Stacją Biblioteka w Rudzie Śląskiej.
– Tym bardziej zachęcam do lektury kolejnej książki laureata honorowej nagrody MBP – podsumował spotkanie Krystian Gałuszka.
Spotkanie autorskie zostało poprzedzone recitalem Joli Literskiej.
“Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora
“Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej (autor otrzymuje wersję Tabulki w formie statuetki).
Do tej pory “Tabulkę” otrzymali:
- Henryk Waniek (MMXV),
- ks. Jerzy Szymik (MMXVI),
- Zbigniew Kadłubek (MMXVII),
- Kazimierz Kutz (MMXVIII),
- Szczepan Twardoch (MMXIX),
- Tadeusz Sławek (MMXX),
- Lech Majewski (MMXXI)
- i Alojzy Lysko (MMXXII).
Fest Literacki “Kakauszale”
Gala wręczenia “Tabulki” odbywa się w ramach Festu Literackiego “Kakauszale”, który w tym roku ma swoją dziewiątą edycję.
– Ta impreza ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, ale także promować ją poza granicami naszego miasta i regionu – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – “Kakauszal” już od pierwszej edycji cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników książek i na stałe wpisały się w tradycję naszego miasta – dodaje.
W tym roku impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na pięć części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, VIII Targi Śląskiej Książki połączone z prezentacjami autorskimi, galę wręczenia “Tabulki”, wieczór pod hasłem “Śląsk czyta” oraz Gyburstag Karola Goduli.
Za tydzień, 25 października, zaplanowano wieczór z czytaniem książek. “Śląsk czyta” to kontynuacja idei senator Krystyny Bochenek. Podczas Kakauszali zostaną zaprezentowane jej ulubione fragmenty książek. Podsumowaniem Festu Literackiego będzie Gyburstag Karola Goduli, który rozpocznie się 8 listopada o godz. 17:30, a zakończy o 19:00 wspólną biesiadą.
– Będzie to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu, zamykająca Kakauszale – Fest Literacki 2023 – zdradza Krystian Gałuszka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS