A A+ A++

Dębicka synagoga ożyła. W niezwykłych pomieszczeniach dębickiej synagogi Latający Teatr Kantorowi wystawił spektakl, ukazujący sceny z życia Żydów tarnowskich. Tak historia, jak podkreślała Monika Adamiec, mogła wydarzyć się wszędzie, także w Dębicy.

Jej samej bardzo zależało, by spektakl zatytułowany Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa, pokazany został właśnie w Dębicy, bo z okolic miasta pochodzi jej mama.

Goldhammera 5 o historia Nathana i Rywki Stramerów i ich dzieci, tarnowskich Żydów, o których życiu, marzeniach, tęsknotach opowiada powieść Stramer Mikołaja Łazińskiego. To na motywach tej książki scenariusz napisała Grażyna Tabor, która wyreżyserowała także to przedstawienie.

Projekt Fundacji Na Szlaku Sztuk został dofinansowany przez Instytut Teatralny i Ministerstwo Kultury i Sztuki, dzięki czemu także dębicka publiczność mogła go zobaczyć za darmo. Koordynatorem projektu, ale też pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Monika Adamiec. Dzięki temu powstał spektakl w wykonaniu Latającego Teatru Kantorowi, którego premiera miała miejsce w sierpniu br. w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Na scenie wystąpili: Monika Adamiec, Grażyna Tabor, Przemysław Buksiński, Alexander Zelenko, którym towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Piotr Madura – fortepian, Paweł Maziarz – klarnet, Piotr Dżuła – kontrabas, Damian Sąsiadek – perkusja.

Scenariusz i reżyseria: Grażyna Tabor, scenografia i wizualizacja: Weronika Krupa, kostiumy Barbara Wójcik-Wiktorowicz, światła w dębickiej synagodze: Krzysztof Czernia.

Artyści pochodzą z różnych stron, z Lublina, Raciborza, Tarnowa i Dębicy, jak pianista Piotr Madura.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy zagrać w tej synagodze. Zamarzyłam sobie kiedyś, żeby to zagrać w tej synagodze i poukładały się tak losy, że na swojej drodze spotkałam Dominikę Migoń-Madurę – opowiadała po spektaklu Monika Adamiec.

W realizację przedsięwzięcia włączyli się dyrektor MOK Dawid Pikor i wiceburmistrz Maciej Małozięć. Synagogę udostępniła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Autor: Ryszard Pajura

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo pierwszy krok do polskiej terapii komórkowej CAR-T. W ŚCO powstała wytwórnia wektora lentiwirusowego
Następny artykułUrodziny młodej szkoły w roku patrona