A A+ A++

Liczba wyświetleń: 497

Niedawno chińscy geolodzy oficjalnie potwierdzili, że w największym na świecie złożu metali ziem rzadkich odkryli nowy rodzaj rudy. Jak się okazało, zawiera niob, pierwiastek o cennych właściwościach nadprzewodzących. Ruda niobu, tj. niobbaotyt, otrzymała numer seryjny od Międzynarodowego Stowarzyszenia Mineralogicznego.

Niobbaotyt, odkryty w okręgu górniczym Bayan Obo w Mongolii Wewnętrznej, to czarnobrązowa ruda złożona z niobu, baru, tytanu, żelaza i chlorku. Niob jest poszukiwany przede wszystkim w przemyśle stalowym. Stal zawierająca mniej niż 1% niobu jest zauważalnie mocniejsza i waży mniej. Stopy niobu wykorzystywane są do produkcji materiałów budowlanych, rur naftowych i gazowych, łopatek śmigieł i silników odrzutowych. W niskich temperaturach niob zachowuje się jak nadprzewodnik, który można wykorzystać do produkcji magnesów do akceleratorów cząstek i maszyn MRI.

Nowa ruda metalu, odkryta w zeszłym tygodniu przez geologów z jednostki China National Nuclear Corporation (CNNC), jest 17 nowym minerałem odkrytym w regionie Baotou i 150 w regionie Bayan Obo.

Pod względem zasobów niobu na świecie niekwestionowanym liderem jest Brazylia, posiadająca ponad 90% złóż i dwa z trzech złóż aktywnych. Kanada jest na drugim miejscu. Do tej pory Chiny importowały większość niobu dla przemysłu stalowego. Teraz, jeśli ilości i jakość niobbaotytu okażą się wystarczająco wysokie, Chiny mogą uniezależnić się od importu tego metalu.

Niob może również odegrać ważną rolę w przejściu z akumulatorów litowo-jonowych na nowsze, trwalsze akumulatory niobowo-grafenowe, które mogą wytrzymać 30 lat lub dłużej. Dodatkowo, dzięki lepszej przewodności, taki akumulator jest generalnie bardziej wydajny, a ze względu na brak palnego ciekłego elektrolitu jest także bezpieczny.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Pierwiastki ziem rzadkich

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa bilety na mecze Rakowa zapłacisz w kryptowalutach
Następny artykuł“Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”. Niecodzienna akcja prozdrowotna w Katowicach