A A+ A++

W piątek 29 września odbyła się XVI edycja Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Ogrody Integracji” pod hasłem „Niezapomniane Ogrody”. Wydarzenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim wraz z organizacjami pozarządowymi i Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Przegląd został objęty patronatem Starosty Grodziskiego Marka Wieżbickiego i Burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego.

Na tegoroczne „Ogrody Integracji” przybyli przedstawiciele lokalnego samorządu i władz państwowych, artyści, a przede wszystkim podopieczni i osoby związane z placówkami wspierającymi osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Grodziskiego. Starosta Grodziski Marek Wieżbicki podkreślił znaczenie integracji oraz sztuki jako jednej z form terapii osób niepełnosprawnych. Podczas wydarzenia wspomniano zmarłych w ostatnich latach Ewę Magdziak, pomysłodawczynię „Ogrodów”, oraz księdza Stanisława Jurczuka, wieloletniego dyrektora Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku.

Widzowie mogli obejrzeć różnorodne występy przygotowane przez placówki wsparcia prowadzone na terenie Powiatu Grodziskiego. Swoje talenty zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkowie Leśnej, Warsztatu Terapii Zajęciowej „Malwa Plus”, Zespołu Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego, Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku, Warsztatu Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Milanówku, Domu Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym czy Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych z Grodziska Mazowieckiego. Wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Grodzisku Mazowieckim oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie. Na imprezę zaproszono gościa specjalnego – Weronikę Kałużę z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Radomsku, zwyciężczynię 23. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Ponadto w foyer kina można było obejrzeć wystawę dorobku artystycznego uczestników Przeglądu oraz indywidualnych osób niepełnosprawnych.

„Ogrody Integracji” są okazją do zastanowienia się nad problemami osób z niepełnosprawnościami, ale także do zwrócenia uwagi na ich pasje. Wspieranie osób niepełnosprawnych to nie tylko zapewnienie im odpowiedniej specjalistycznej opieki i terapii ułatwiającej życie w społeczeństwie. To także działania wspomagające rozwój – poznawczy i emocjonalny. Podopieczni placówek prowadzonych przez Powiat Grodziski (Dom Pomocy Społecznej, Zespół Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim) bądź na jego zlecenie (Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkowie Leśnej i Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w Milanówku prowadzone przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej) uczestniczą w różnorodnych zajęciach, w tym również artystycznych: muzycznych, plastycznych czy teatralnych. Dzięki nim mają możliwość rozwijania swoich talentów, które mogą zaprezentować szerszej publiczności na wydarzeniach takich, jak organizowany w Powiecie Grodziskim Przegląd.

Ta impreza przypomina nam, jak ważne dla nas wszystkich jest rozwijanie swoich zainteresowań, ale przede wszystkim – pokonywanie własnych słabości. Dla uczestników oraz widzów z pewnością były to prawdziwie „Niezapomniane Ogrody”.

Biuletyn Starostwa Powiatu Grodziskiego

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiaj piątek trzynastego. Poznajcie historię tej pechowej daty
Następny artykułJak zrobić najlepszy sernik dyniowy? Garść porad i PRZEPIS