Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta w ramach projektu “Garwolin dla pokoleń” posadzono cebulki biało-czerwonych tulipanów i symbolicznego buka.
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. To międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce święto obchodzone jest już od 21 lat. O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, oczyszczają powietrze, dostarczają cennego surowca … Stąd pomysł organizacji w Garwolinie takiej akcji.
– Jako Młodzieżowa Rada Miasta Garwolina wystąpiliśmy do Burmistrz Miasta Garwolina Pani Marzeny Świeczak o pomoc i wsparcie przy realizacji naszej pierwszej akcji rewitalizacyjnej w Garwolinie pn. „Garwolin dla pokoleń”. Ktoś kiedyś powiedział “Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”. Chcąc zadbać o jakość naszego życia i pamiętając o tych niezwykle ważnych słowach, jako młodzi społecznie odpowiedzialni mieszkańcy, chcemy dbać o Garwolin – twierdzi Jan Garwoliński Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina. – Mamy nadzieję, że nasza energia, zaangażowanie i kreatywność mogą naprawdę zmieniać miasto na lepsze. Chcemy zielonych i czystych przestrzeni, w których życie jest piękniejsze i zdrowsze. Chcemy poprzez nasze działania być inspiracją dla innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i ładu przestrzennego – podkreśla.
Jakie podejście do ekologii ma współczesna młodzież? Podczas akcji był czas, żeby wymienić poglądy i spostrzeżenia. Dla młodych ludzi ważna jest estetyczna i inspirująca przestrzeń miejska, czystość ulic, rzeki i powietrza, istnienie terenów zieleni. Zwrócili uwagę na zaśmiecanie miasta, w szczególności terenów zielonych i rzeki Wilgi, dewastowanie miejsc publicznych oraz osoby niekulturalnie zachowujące się w miejscach publicznych. Jak stwierdzili – głupota nie ma wieku – i niestety często to zbyt pochopnie obwiniana jest za te wybryki tylko młodzież. W rozmowie z przedstawicielami samorządu Garwolina poprosili o nowe inwestycje przy zagospodarowaniu przestrzeni zielonych na terenie miasta i dbałość o to, aby władze z szacunkiem podchodziły do tematu parków, skwerów i drzew. – Więcej koszy na śmieci. Więcej akcji promujących poszanowanie przestrzeni publicznej i jej nie zaśmiecanie. Mniej betonazy. Więcej drzew. Mniej reklamozy czyli reklam i bilbordów, które szpecą krajobraz. Więcej porządnego street artu, a mniej i wulgarnych graffiti na ścianach – zaznaczyli. – Ważne jest też dla nas podejmowanie działań w celu poprawy jakości powietrza w mieście, którym dziś oddychają wszyscy bez względu na wiek. A którym w przyszłości będą oddychać także nasze dzieci i następne pokolenia. Na jakość powietrza w największym stopniu mamy wpływ my sami m.in. poprzez ogrzewanie mieszkań czy korzystanie z samochodów – dodali. W ich opinii ochrona i rozwój naturalnych zasobów przyrodniczych w mieście powinny być jednym z priorytetów.
Do akcji “Garwolin dla pokoleń” i wspólnego sadzenia przyłączyli się m.in. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, także burmistrz Marzena Świeczak i przewodniczący rady Andrzej Ostolski, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacper Broniszewski, seniorzy z Klubu Seniorów w Garwolinie, pracownicy urzędu miasta, przechodnie.
Przy pomniku Armii Krajowej w centrum Garwolina, na Skwerze Lecha Kaczyńskiego, uczestnicy posadzili cebulki biało-czerwonych tulipanów. Efekty tej pracy będziemy podziwiać na wiosnę. Później przeszli na tereny Zarzecza w okolice Skateparku, gdzie zasadzili symbolicznego, pamiątkowego buka – to jedno z piękniejszych europejskich drzew, uważane przez starożytnych uczonych za drzewo szczęśliwe, symbol miłości, płodności i cierpliwości. – Mamy nadzieje, że nasze pierwsze „Drzewo Pokoleń”, jak również tulipany, będą wstępem do kolejnych tego typu projektów – podkreślają członkowie Młodzieżowej Rady Garwolina.
garwolin.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS