Jak informuje Główny Urząd Statystyczny niższe ceny w zakresie transportu obniżyły wskaźnik cen we wrześniu o 0,26 pkt. proc. “We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 2,9 proc.), zdrowia (o 2,6 proc.), żywności (o 0,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,5 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,26 pkt. proc., 0,15 pkt. proc., 0,11 pkt. proc. i 0,09 pkt. proc.” – napisał GUS.
Z kolei wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 2,5 proc.), edukacji (o 4,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt. proc., 0,06 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.
Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły we wrześniu o 9,3 proc. rdr – podał GUS. Miesiąc do miesiąca ceny usług wzrosły o 5,2 proc.
Dane przedstawione przez GUS skomentowali już ekonomiści z największych banków. “Inflacja CPI we wrześniu spadła do 8,2 proc. r/r z 10,1 proc. r/r w sierpniu, zgodnie z szacunkiem flash. Ceny usług rosły o 9,7 proc. r/r, a towarów o 7,6 proc. r/r” – czytamy we wpisie PKO BP zamieszczonym na portalu X (dawniej Twitter).
“GUS potwierdza szybki szacunek: ceny konsumpcyjne we wrześniu spadły o 0,4 proc. m/m, a inflacja CPI zwolniła do 8,2 proc. r/r. Pomogły m. in. tańsza żywność i paliwa. Szacujemy, że czynniki administracyjne – wzrost limitów na zużycie prądu i darmowe leki – obniżyły dynamikę cen o 0,3pp.” – komentują z kolei analitycy BNP Paribas.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS