A A+ A++

Nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT – stwierdziła rzecznik prasowy Szefa KAS Justyna Pasieczyńska w oświadczeniu nadesłanym PAP.

Skarbówka masowo kontroluje informatyków i branżę IT? KAS zabiera głos
fot. Dragon Images / / Shutterstock

„Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej dotyczących działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wobec informatyków i branży IT podkreślam, że nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT” – stwierdziła rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Zaznaczyła, że działania KAS zmierzające do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych prowadzone są zawsze na „podstawie wyników analizy ryzyka, która determinuje to ,jakie czynności i z jaką częstotliwością są podejmowane”.

„Analizą obejmowane jest szereg informacji i danych, a nie tylko pojedyncze elementy, tj. wykonywany zawód czy rodzaj branży, lub też skorzystanie z jednego rodzaju ulg. Zasady takie stosujemy również do branży IT. Tym samym pojedyncze czynniki, jak skorzystanie z ulgi czy wykonywany zawód, samodzielnie nie stanowią podstawy do uruchomienia kontroli. Ponadto nawet jeśli wynik analizy ryzyka wskazuje na wystąpienie nieprawidłowości, nie jest to jednoznaczne z automatycznym wszczęciem kontroli” – stwierdziła rzeczniczka.

Wyjaśniła, że urzędy skarbowe w takiej sytuacji uruchamiają czynności sprawdzające. I to w tej prostszej i krótszej procedurze nieprawidłowości są wyjaśniane.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

„Odnosząc się do kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich (dotyczy podatników na etacie) ze względu na to, że nie wszyscy informatycy wykonują pracę twórczą w pełnym wymiarze czasu pracy, to tak jak w innych branżach prowadzone są stałe, bieżące działania weryfikacyjne w oparciu o wskazania wyników analizy ryzyka. To samo dotyczy korzystania z ulgi IP-BOX przez firmy” – dodała Justyna Pasieczyńska.

Wskazała, że w przypadku ulgi IP-BOX chodzi o możliwość stosowania preferencyjnej stawki 5 proc. do dochodów deklarowanych jako pochodzących z działalności twórczej.

„W pierwszej połowie bieżącego roku we wszystkich obszarach, których dotyczy ta preferencja (nie tylko informatycy-programiści) stwierdzono nieprawidłowości skutkujące koniecznością dopłaty podatku jedynie w kilkudziesięciu przypadkach” – podała rzecznik KAS.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje socjolog Marek S. Szczepański. Częstochowę znał, lubił i dobrze jej życzył
Następny artykułBMW Art Club prezentuje: EVOLVER– podróż wirtualnym śladem oddechu