A A+ A++

Miasto Starachowice ma „program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice”, czyli dołączyło do grona tych, które swoim mieszkańcom dofinansowują in vitro. 

Zanim ruszy nabór dla par chętnych przystąpić do programu, zostanie ogłoszony konkurs na klinikę medyczną, która będzie pomagała starachowiczanom w staraniu się o upragnione potomstwo. Z założonego harmonogramu wynika, że z początkiem grudnia rozpocznie się nabór.

Powiat starachowicki, to 5 gmin: Starachowice, Wąchock, Pawłów, Mirzec i Brody. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Zarządu Powiatu Starachowickiego petycję w sprawie podjęcia działań organizacyjno-finansowych w zakresie opracowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu starachowickiego na lata 2024 – 2026 oraz zabezpieczenie środków finansowych w projekcie budżetu powiatu na realizację niniejszego programu.

Jeśli tak by się stało, to nie tylko pary ze Starachowic mogłyby uzyskać dofinansowanie, ale także te z ościennych gmin. 

– Warto podkreślić, że  metoda in vitro jest zgodna z polskim prawodawstwem z tytułu  ustawy z dnia 25 czerwca 2015r. o leczeniu niepłodności. Dla powiatu starachowickiego  korzystną sytuacją  jest posiadanie dobrej bazy medycznej w postaci PZOZ, który już został zaangażowany do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Starachowic. Zakładając ujęcie takiej samej ilość par w programie powiatowym, jaka jest w programie miasta Starachowice (25 par), to  łączna ilość  potencjalnie  zakwalifikowanych do pozaustrojowego leczenia niepłodności  par  mogłaby wynieść 50. Programy polityki zdrowotnej w treści objętej  petycją nie są novum dla powiatów, skoro rzeczony  program  posiadają   powiaty zduńskowolski, kłodzki, czy olkuski. Warto sprawić dużo szczęścia dla  par z powiatu starachowickiego, dla  których nieopisaną radością  byłyby  długo oczekiwane narodziny  dziecka – mówił na konferencji prasowej prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodał, że poparcie dla rzeczonej petycji wyraziło także Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w Starachowicach „Nasze Miasto”.

– In vitro, to medycyna. Metoda, która jest cały czas rozwijana. Metoda jest dosyć droga, jak na polskie warunki. Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Młodzi ludzie najpierw próbują zdobyć jakiś statut, mieszkanie, a potem planują posiadanie dzieci. I wtedy zaczyna się problem. Nie można stygmatyzować metody in vitro, która jest dobrodziejstwem cywilizacyjnym i która zwiększa dzietność – powiedział ginekolog dr Andrzej Skrętek. 

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło także wniosek do przewodniczącej Rady Powiatu o ujęcie w porządku obrad sesji w miesiącu październiku 2023r. tematyki rzeczonego programu wraz z  podjęciem uchwały intencyjnej lub pozytywnej opinii/stanowiska w zakresie rozpoczęcia  działań na rzecz posiadania ww. programu.

Reklama 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO różnych aspektach futbolu
Następny artykułZnana restauratorka zginęła w tajemniczym wypadku na S8. Policja prosi o pomoc