Punktualnie o godzinie 11.00 w sobotę 7 października w Sali Pinottiego Muzeum Piastów Śląskich, rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2023/2024 w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej, którą swą obecnością zaszczycili przedstawiciele władz państwowych, samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego oraz przedstawiciele wrocławskich i opolskich uczelni.
Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusza Byczkowskiego kolejny raz początek roku akademickiego odbył się na brzeskim zamku. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego licznie zebranych dostojnych gości powitała Prorektor WSHE dr Aleksandra Aszkiełowicz. Następnie w okolicznościowym wystąpieniu Kanclerz Stanisław Widocki przedstawił dokonania WSHE w minionym roku akademickim i działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. Zaznaczył, że Uczelnia jest dumna także z innych bardzo spektakularnych działań wspierających lokalną kulturę, a ostatnio nawet sport. Na zakończenie podziękował grupie osób szczególnie zasłużonych dla funkcjonowania WSHE.
Później głos zabrała Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu prof. zw. dr hab. Krystyna Ferenz. W swym wystąpieniu inauguracyjnym zauważyła, iż już po raz dwudziesty drugi brzeska uczelnia inauguruje nowy rok akademicki na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Pani Rektor podkreśliła także znaczenie zdobywania wiedzy i rolę nauki w podejmowanych przez WSHE wyzwaniach. Omówiła także znaczenie pedagogiki dla rozwoju osobistego i życia społecznego.
Na znaczenie Uczelni dla lokalnego środowiska wskazywali także w swych okolicznościowych wystąpieniach w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.
Tradycyjnie już inauguracja roku akademickiego stała się okazją do uhonorowania przez założycieli i władze WSHE kolejnych osób specjalnymi nagrodami – statuetkami „Orła WSHE”, których nazwa i forma nawiązują do logo naszej brzeskiej uczelni. W tym roku kapituła nagrody uhonorowała: Dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu Annę Soroczyńską, Dyrektora Zakładu Karnego w Brzegu mjr Tomasza Jastrzębskiego oraz studentkę WSHE Panią Katarzynę Mruszczyk. Po wystąpieniach okolicznościowych i części oficjalnej związanej z jubileuszem, nastąpiła immatrykulacja studentów I roku, w imieniu których dziesięcioro z nich złożyło uroczystą przysięgę na sztandar, w której zobowiązali się m.in. do sumiennego studiowania. Następnie zebrani wysłuchali pieśni Gaude Mater Poloniae.
Interesujący wykład inauguracyjny pt. „Dziedzictwo rodzinne czyli rzecz o przekazach transgeneracyjnych” wygłosiłprofesor Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Andrzej Ładyżyński z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Jego zainteresowania badawcze i naukowe koncentrują się na rodzinie, zwłaszcza adopcyjnej, poradnictwie rodzinnym oraz terapii systemowej. W swym wystąpieniu akcentował rolę domu rodzinnego jako przestrzeni rozwoju i wychowania dziecka, dzięki czemu to miejsce nabiera nowego, wyjątkowego znaczenia. Zauważył, że to rodzinne tradycje i obyczaje są decydujące w utrwalaniu naszej tożsamości domowej i kulturowej. W finale uroczystości wybrzmiał, wykonany przez chór, radosny hymn Gaudeamus Igitur.
Jubileuszową inaugurację roku akademickiego 2023/2024 w brzeskiej WSHE zakończył brawurowy koncert kwartetu smyczkowego Opole Quartet, w skład którego wchodzą muzycy Filharmonii Opolskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS