A A+ A++

W sobotę, 7 października, w Ożarowie odbyła się inauguracja obchodów 110. rocznicy nominacji oficerskich w I Pułku Piechoty Legionów, które nadał Józef Piłsudski w Jakubowicach.

Uroczystości na Placu Wolności poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w miejscowym kościele. Dzień wcześniej burmistrz Marcin Majcher z delegacją złożył kwiaty przed Popiersiem Marszałka w Jakubowicach.

Elita odrodzonego wojska

Uroczystościom przed Pomnikiem Niepodległościowym w Ożarowie towarzyszyli żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Część oficjalna rozpoczęła się Hymnem Państwowym, który wykonała Orkiestra Wojskowa z Radomia pod dowództwem chorążego Charkota.

Burmistrz Marcin Majcher ze wzruszeniem przypomniał zdarzenia z Jakubowic, gdy 9 października 1914 roku Józef Piłsudski nadał w pierwszym rozkazie stopnie oficerskie 137 żołnierzom, którzy stanowili elitę i kadrę odrodzonego wojska polskiego. Myślał perspektywicznie. Nominowani oficerowie w okresie międzywojennym byli znanymi premierami, ministrami, generałami. Wielu z nich walczyło podczas II wojny światowej i tragicznie zakończyło życie w kazamatach sowieckich, więzieniach ubeckich.

– Gromadzimy się dzisiaj przed pomnikiem, bo ziemia ożarowska nigdy nie szczędziła wysiłku dla upamiętniania walk niepodległościowych – powiedział burmistrz Marcin Majcher. – Realizując projekt edukacyjny „Ku niepodległości, przystanek Jakubowice”  myślimy o młodych pokoleniach. Nasza obecność tutaj oznacza pamięć o dawnych bohaterach.

Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Łukasz Adamski odczytał uchwałę Rady Gminnej w Ożarowie z 12 kwietnia 1935 r. o nadaniu obywatelstwa honorowego gminy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Posiedzeniu Rady Gminnej przewodniczył ówczesny wójt Łukasz Adamski. Oto znamienne słowa zachowane w ówczesnej pisowni: „(…)gmina tutejsza, zwłaszcza Ożarów, związany jest wspomnieniami z Marszałkiem Piłsudskim, który tu w 1915 r. w Kompanji Legjonowej z pod Konar w Lubelskie przebywał, a co więcej poświęcił wspomnienia swe Ożarowowi (zamieszczone we wspomnieniach Legjonowych pod redakcją Janusza Jędrzejewicza i Stanisława Falkiewicza, pod tytułem Ożarów) napisane w Sulejówku w 1924 (…)”.

Niewielka miejscowość częścią wielkiej historii

Żołnierze oddali salwę honorową. Proboszcz miejscowej parafii, ksiądz kanonik Jan Ziętarski odmówił modlitwę za dawnych bohaterów i współcześnie rządzących, by sprawiedliwie, mądrze kierowali społeczeństwem. 

– To ważne, by w małych ojczyznach wspominać bohaterów – powiedziała poseł Agata Wojtyszek. – Cieszę się, że wspominamy Piłsudskiego nie tylko w Kielcach. Chcę podziękować burmistrzowi za to wzruszenie, które tu wykazał. Włodarze sprzed lat nadawali honorowy tytuł Piłsudskiemu i dzisiaj ta uroczystość jest jakby powtarzana. Cieszę się, że jest was tak dużo.

Poseł Marek Kwitek na początku przekazał pozdrowienia od Jarosława Rusieckiego, przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej, który nie mógł być do końca z mieszkańcami, bo wezwały go innego obowiązki. – Droga do niepodległości była bardzo długa – przypomniał poseł Marek Kwitek. – 123 lata czekali Polacy na niepodległą Rzeczpospolitą. Dzisiaj w uroczystościach bierze udział bardzo wielu mieszkańców, co pokazuje, że to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. Kształtujemy patriotyzm poprzez przypominanie dawnych wydarzeń.

Aneta Krężołek z IPN w Kielcach mówiła o tym, że wydarzenie z Jakubowic warto pielęgnować. – Wasza niewielka miejscowość jest częścią wielkiej historii naszej ojczyzny – zwróciła się do mieszkańców. – Będziemy spotykać się w szkołach gminy Ożarów, by przypominać dawne wydarzenia.

Kwiaty przed pomnikiem

W dalszej części uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Pomnikiem Niepodległościowym, najpierw od społeczności gminy burmistrz Marcin Majcher, zastępca burmistrza Paweł Rędziak i przewodnicząca Rady Miejskiej, Halina Dragan, następnie posłowie – Agata Wojtyszek i Marek Kwitek, potem przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Bożena Kornacka i radny Andrzej Gajek. Znicz przed pomnikiem zapalił ze swymi żołnierzami kapitan Daniel Dziuba z 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

W części artystycznej wystąpiły chóry: Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie i grupy seniorów „Żar Ożarowa”. W ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi wiązankę pieśni legionowych i patriotycznych.

Na płycie Placu Wolności można było oglądać wystawy: Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach o odzyskiwaniu przez Polskę Niepodległości i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury o kolejnych Marszach Szlakiem Legionów. Dla wszystkich przygotowana została wojskowa grochówka.

Całość uroczystości koordynował i przygotowywał pod względem logistycznym sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, który kontaktował się z dowództwem jednostek wojskowych, występując o asystę wojskową, wystawienie posterunku, kampanię honorową i orkiestrę wojskową. Uroczystość prowadzili: sekretarz gminy Tomasz Sobieraj i druh Łukasz Adamski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKW: jak oddać ważny głos?
Następny artykułFilmowa wyprawa do Rumunii. Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w kinie Forum