A A+ A++

Wspieranie rozwoju sensorycznego dziecka jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju i zdolności do interpretowania rzeczywistości. Integracja sensoryczna, czyli prawidłowe oddziaływanie zmysłów, jest procesem, który można wspierać poprzez odpowiednio dobrane zabawki sensoryczne. Zabawki te, dostosowane do wieku dziecka, stymulują różne zmysły, takie jak dotyk, wzrok czy słuch, i mogą być wykorzystywane na różnych etapach rozwoju.

Zabawki sensoryczne – najpopularniejsze rodzaje

Przykłady takich zabawek to kostki edukacyjne, piłki sensoryczne, zabawki interaktywne czy różnego rodzaju układanki i puzzle.

Kostki edukacyjne

Świetną zabawką wspierającą rozwój integracji sensorycznej jest kostka edukacyjna typu sorter. Estetyczne, bezpieczne wykonanie i multum funkcji momentalnie zwraca uwagę dziecka. W skład zestawu wchodzą często elementy takie jak sorter, przebijanka, elementy o różnych fakturach, pętla, zgadywanki i układanki obracane i wiele innych. Dziecko uczy się kształtów, wzmacnia spostrzegawczość i koordynację ruchową. Idealnie wspiera trening motoryki małej i nabywanie nowych umiejętności.

Kostka edukacyjna Janod

Książeczki sensoryczne

Jellycat to książeczka sensoryczna o dinozaurach lub innych zwierzątkach. Wystające ogonki mają na celu zaciekawienie malucha i skłonienie do chwytania i poznawania różnych faktur, tekstur, efektów dźwiękowych jak szeleszczenie.

Książeczka sensoryczna Jellycat.jpg
Książeczka sensoryczna Jellycat

Zabawki konstrukcyjne i masy plastyczne

Przyssawki Fat Brain Toys to innowacyjna zabawka, która stanowi rozwinięcie koncepcji klocków konstrukcyjnych. Silikonowe elementy są super giętkie, dzięki czemu wyobraźnia malucha nie jest ograniczana i może stworzyć cokolwiek sobie zamarzy. Doskonale wspiera kreatywność i motorykę małą.

Mini przyssawki silikonowe Fat Brain Toys.jpg
Mini przyssawki silikonowe Fat Brain Toys

Piasek kinetyczny i inne masy plastyczne (np. od marki Maped) – zabawa masami plastycznymi to znakomite ćwiczenia manualne, a także stymulujące wzrok i węch. Zabawki sensoryczne tego typu dzięki swojej elastyczności co do zastosowania są bardzo popularne w terapii sensorycznej.

Masa plastyczna Maped.jpg
Masa plastyczna Maped

Warto obserwować, które przedmioty i zabawki przyciągają uwagę malucha, aby dostarczyć mu odpowiednich bodźców i wspierać jego rozwój w najlepszy możliwy sposób. W przypadku zdiagnozowanych deficytów czy problemów, warto rozważyć terapię integracji sensorycznej, która poprzez różne ćwiczenia i aktywności ma na celu poprawę reakcji dziecka na różne bodźce sensoryczne.

Warto również pamiętać, że zabawki sensoryczne mogą być wsparciem nie tylko dla najmłodszych, ale również dla starszych dzieci, wspomagając rozwijanie koncentracji czy umiejętności manualnych.

Szeroką ofertę na zabawki sensoryczne znajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep z najwyższej jakości zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Uśmiechnięte dzieci to szczęśliwi rodzice.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększe hity muzyki filmowej Hansa Zimmera w Hali Stulecia we Wrocławiu
Następny artykułSpływ „ODROdzenie” dotarł do mety!