A A+ A++

22 września minęła 56. rocznica śmierci Zbyszka Cyganiewicza, Polskiego Herkulesa z Jodłowej, trzykrotnego mistrza świata w zapasach i najbogatszego sportowca międzywojennej Polski.

Jan Stanisław Cyganiewicz, pseudonim „Zbyszko Cyganiewicz” na  początku XX stulecia został okrzyknięty najsilniejszym człowiekiem globu. Urodzony w Jodłowej  1 kwietnia 1879 r. Cyganiewicz był zapaśnikiem o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej, jak i wolnoamerykańskiej. 

Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego. Jako zawodowy atleta zarobił 3 miliony dolarów. Cyganiewicz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w zapasach:  w Paryżu w 1906 oraz w Nowym Jorku w 1921 i 1922. W 1924 roku na stałe wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną.

Oprócz tytułów mistrza świata w zapasach był także zdobywcą  brylantowego pasa i  mistrzem świata w wolnej amerykance. Ostatnią, 1093 zwycięską walkę Cyganiewicz stoczył w wieku 60 lat. Po zakończeniu kariery sportowej został promotorem sportowym w USA.

Na emeryturze poświęcił się także swojej drugiej pasji – zgłębianiu języków obcych. Jedne źródła podają,  że znał biegle 8 języków obcych, inne donoszą, że mógł poszczycić się znajomością aż 11 języków.

Zbyszko Cyganiewicz zawsze też podkreślał, że jest Polakiem, również w czasach kiedy Polski nie było na mapach. W 1937 roku opublikował swoje wspomnienia w książce “Na ringach całego świata” gdzie opisał historię swojego życia oraz kariery sportowej.

Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat .
Fot. wikipedia.pl/koloryzacja ziemiadebicka.pl

Stanisław i Władysław Cyganiewiczowie w Krakowie (1911)

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBardziej czystsza Drwęca
Następny artykułZgłoszenie P. Marian Jężak z dn. 06.10.2023r. – budowa wewnętrznej instalacji gazowej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wraz z odcinkiem ziemnym instalacji na działce o nr. ewid. 97/2 (obręb 0101 – Glinice 1 , arkusz 120), położonej w Radomiu.