A A+ A++

PKP S.A. chce odzyskać budynek dworca sześć lat temu sprzedanego Miastu Jasłu. Dzisiaj przy dworcu kolejowym w Jaśle odbyła się konferencja prasowa, podczas której mówiono o dużej szansy na modernizację lub budowę nowego miejsca obsługi pasażerów. Jak podkreślił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A., od momentu przejęcia dworca potrzebuje dwa lata na zrealizowanie inwestycji. – Budynek zostanie poddany analizie technicznej i albo będzie wyremontowany, a w przypadku, gdyby wyniki były niekorzystne należałoby wybudować inny dworzec na tym miejscu – podkreśla I. Maślany.

PKP S.A. Ogłosiło na początku sierpnia listę nowych inwestycji, które znalazły się w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030. Na liście podstawowej wśród 150 dworców znalazło się pięć z województwa podkarpackiego, w tym m.in. dworze w Krośnie. W przypadku Jasła zostanie wpisany na listę tylko wtedy, kiedy PKP S.A. stanie się jego właścicielem.

Spotkałem się z dyrektorem gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych Piotrem Rycerskim, który mnie zapytał, dlaczego  na liście nie ma Jasła. Oczywiście, że Jasło powinno być w programie. Nie możemy tego zrealizować, gdyż właścicielem tych gruntów jest Urząd Miejski, a skoro tak jest, to on powinien dokonać modernizacji. Wiem, że w Polsce, gdzie tego typu procesy zaszły, samorządy gminne czy powiatowe sięgnęły po te dworce, bo wydawało im się w pewnym momencie, że są w stanie je utrzymać, zmodernizować – wiem, że niedobrze się to skończyło. Teraz nagminnie dworce wracają do PKP. Ostatnio odbyło się to w Grajewie, Augustowie, w Łapach wszędzie tam samorządy się pytają, czy mogą oddać dworce, bo nie są w stanie udźwignąć finansowo modernizacji. Ja to rozumiem i PKP jest przygotowane na to. Mamy środki, ludzi i wiemy jak to dobrze zrobić – zapewnia Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 Jak twierdzi przedstawiciel PKP w dwa lata od przejęcia dworca w Jaśle są w stanie go wyremontować, bądź jeśli zajdzie potrzeba wybudować nowy dworzec. – Ten dworzec na liście Programu Inwestycji Dworcowych zająłby bardzo dobre miejsce ze względu na stan techniczny i przepustowość. Według ostatnich danych, które uzyskałem z UTK (Urzędu Transportu Kolejowego – przyp. red.) to jest około 500 osób dziennie. To bardzo duża przepustowość i trudno, żeby ci ludzie nie mieli poczekalni, wygodnego miejsca. Tak być nie może. Jeżeli osiągniemy porozumienie i to będziemy mogli zrobić ten dworzec będzie perełką Jasła – dodał I. Maślany.

Wstępne szacunkowe koszty prac przy jasielskim dworcu oszacowano na 15 mln zł. – Nie wiem czy miasto stać na to, ale być może my zrobimy ten dworzec, wydzielimy z działki część, na której miasto zrealizuje swój pomysł np. parkingi, ale mam nadzieję, że najbliższe tygodnie doprowadzą do intensywnych rozmów, abyśmy byli w stanie uregulować to własnościowo – podkreśla członek zarządu PKP S.A. W konferencji udział wziął także kandydat na posła z listy PiS Piotr Rycerski, szef gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych, który jak podkreśla Ireneusz Maślany był tym impulsem i zapoczątkował rozmowy o modernizacji dworca w Jaśle. – Przez sześć lat z tym dworcem nic się nie wydarzyło, chcielibyśmy w tym zakresie odciążyć samorząd. Jeżeli jest deklaracja PKP to mieszkańcy Jasła i osoby korzystające z tego dworca powinni się tylko cieszyć, że jest światełko w tunelu, aby dworzec odzyskał z listy swoją świetność – mówi P. Rycerski. – Rzeczywiście pan burmistrz ma pomysł, ma nawet zabezpieczone środki, żeby realizować inwestycję w tej części przylegającej do dworca i jak najbardziej pana burmistrza w tym wspieramy. Chcę zapewnić, że jak będziemy realizować jakąkolwiek inwestycję to tylko przy współpracy z samorządem. Chodzi o to, żeby w zakresie budynku dworcowego, na którego nie ma pomysłu i środków, aby odciążyć samorząd, a obciążenie finansowe wynikające z inwestycji poniosła spółka PKP, która deklaruje, że chce to zrobić i jest to spójne z jej strategią biznesową – dodaje.

Jak podkreślił członek zarządu PKP S.A. odbyły się już pierwsze rozmowy z burmistrzem Miasta Jasła Ryszardem Pabianem na temat przejęcia budynku dworca przez spółkę. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego przypomniał o ubiegłorocznej wizycie w Warszawie i rozmowach o modernizacji dworca PKP w Jaśle w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie. – Była deklaracja zainteresowania się tym tematem, dzisiaj widzimy efekty. Zdecydowanie deklaruje pełną wolę włączenia się w te rozmowy, wspierania ich w każdym wymiarze i również na linii samorząd województwa finansowanie ze środków europejskich inwestycji towarzyszących – podkreśla Wojciech Zając. – Musimy usiąść do stołu i porozmawiać. Wszyscy jesteśmy zgodni, że tak dłużej być nie może, dworzec powinien być wizytówką miasta Jasła. Kiedy mówimy o przywróceniu połączeń kolejowych nie możemy się wstydzić za dworzec, który był kiedyś istotnym węzłem kolejowym i w tym kierunku należy podążać – zaznacza.

id

Napisany dnia: 05.10.2023, 19:07

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułREGULAMIN KONKURSU „MAMA NA OBROTACH” W OSTRÓDZIE
Następny artykułZKGKM Olkusz: Uwaga Pasażerowie!! – Zmiany na linii 475 w związku z zamknięciem drogi w Bogucinie Dużym