A A+ A++

Gmina Miasta Toruń wspiera rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Szczególnie tych, które tworzą tak zwane Centra Aktywności Lokalnej.

Centrum Aktywności Lokalnej służy zwiększaniu zaangażowania społeczności lokalnych i tworzeniu poczucia przynależności do danego miejsca oraz grupy. Jest to sposób działania realizowany przez istniejące już organizacje pozarządowe lub instytucje samorządowe i spółdzielcze, takie jak kluby sąsiedzkie, domy kultury, szkoły, organizacje pozarządowe. Najważniejszą zasadą CAL jest realizowanie działań na rzecz gminy przy zaangażowaniu jego mieszkańców.

W latach 2020-2022 Gmina Miasta Toruń w ramach konkursu „Wspieranie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych (prowadzenie tzw. Centrów Aktywności Lokalnej)” podpisała umowy z 8 podmiotami. Łączna kwota przyznanych dotacji to 2 835 000 złotych. Z kolei na ten rok 7 podmiotów otrzymało na swoją działalność w sumie 895 tys. złotych.

Najwyższą dotację (w latach 2020-2022 było to 525 tys. złotych, w tym roku jest to 190 tys. złotych) otrzymała Fundacja Fabryka UTU, która prowadzi Domkultury! Na Bydgoskim Przedmieściu. Instytucja powstała w 2024 roku w ramach projektu „Rewitalizacja Społeczna na Bydgoskim Przedmieściu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on realizowany poprzez Partnerstwo, którego liderem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a Partnerów stanowią Fundacja Fabryka UTU – odpowiedzialna przede wszystkim za działalność Domukultury! (głównie dzieci, młodzież, seniorzy) oraz Fundacja Stabilo – zajmująca się m.in. wsparciem osób bezrobotnych, prowadząca Ośrodek Aktywizacji Zawodowej. Więcej informacji na temat działalności: STRONA | FB.

Wsparcie otrzymuje też Fundacja Archipelag Inicjatyw w latach 2020-2022 otrzymała 399 600 złotych. W bieżącym roku dotacja z budżetu GMT wynosi 140 tys. złotych. Fundacja prowadzi Kamienicę Inicjatyw, która jako Centrum Aktywności Lokalnej organizuje wydarzenia, warsztaty oraz spotkania dla wszystkich mieszkańców Torunia. Ważnym aspektem działalności Kamienicy jest integracja międzypokoleniowa. Więcej informacji na temat działalności: STRONA | FB.

Na liście organizacji, które otrzymują wsparcie od GMT jest również Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia”. W latach 2020-2022 było to 380 tys. złotych, w tym roku jest to 140 tys. złotych. Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W jego skład wchodzą mieszkańcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i administracja samorządowa. LGD zostało powołane w celu realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Lokalnej Grupy Działania „Dla Miasta Torunia”.  Obszar LSR obejmie 17 jednostek urbanistycznych Torunia, w tym: Barbarka, Bielany, Bielawy, Bydgoskie Przedmieście, Wrzosy, Czerniewice, Grębocin Nad Strugą, Grębocin Przy Lesie, Jakubskie Przedmieście, Katarzynka, Mokre Przedmieście, Podgórz, Rubinkowo, Rudak, Stare Miasto, Starotoruńskie Przedmieście, Stawki. W ramach realizacji działania prowadzone jest Centrum Aktywności Lokalnej “Willa z pasją”. Więcej informacji na temat działalności: FB.

Pozostałe wsparte przez GMT Centra Aktywności Lokalnej to:

  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Maksymiliana Kolbego – w latach 2020-2022 dotacja wyniosła: 330 tys. zł, w 2023 r.: 115 tys. złotych;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Andrzeja Apostoła / Fundacja Pro Omnis – w latach 2020-2022 dotacja wyniosła: 335 200 zł; w 2023 r.: 125 tys. złotych;
  • Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Toruń-Czerniewice – w latach 2020-2022 dotacja wyniosła: 249 500 zł; w 2023 r.: 90 tys. złotych;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – w latach 2020-2022 dotacja wyniosła: 340 tys. zł; w 2023 r.: 95 tys. złotych;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – w latach 2020-2022 dotacja wyniosła: 275 700 zł.

Zgodnie z warunkami konkursu ze środków Gminy Miasta Toruń finansowane mogą być jedynie niezbędne koszty związane z realizacją zadania, takie jak:

  • koszty merytoryczne związane z wynagrodzeniem realizatorów zadania oraz koszty związane z bezpośrednim uczestnictwem adresatów zadania m.in. materiały szkoleniowe, wynajem sal, niezbędny dla beneficjentów sprzęt i materiały do prowadzenia zadania;
  • koszty administracyjne, w tym koszty osobowe administracji i obsługi zadania, a także koszty funkcjonowania organizacji związane z realizacją działania w części przypadające na dane zadanie, tj. opłaty za telefon, internet, opłaty pocztowe, czynsz, media czy też artykuły biurowe.

Koszty administracyjne związane z realizacją zadania nie mogą przekraczać 15% sumy wszystkich kosztów realizacji zadania.

fot. Pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyjmy zdrowo na sportowo 2023
Następny artykułInformacja – zmiana godzin