A A+ A++

Inżynierowie z Politechniki Łódzkiej stworzyli innowacyjną mieszankę do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych przeznaczonych dla przemysłu spożywczego. Opakowania i naczynia wytworzone w tej technologii ulegają biodegradacji w zaledwie 30 dni. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali urządzenie i metodę kwantowego generowania liczb losowych, która udoskonali system w loteriach i grach hazardowych. Z kolei inżynierowie z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pochwalili się wynalazkiem mobilnego elektromagnetycznego systemu cumowniczego dla małych jednostek nawodnych, dzięki któremu holowanie większych statków możliwe jest w sposób znacznie bezpieczniejszy i zautomatyzowany. To tylko przykłady z tego roku, o których mówi się głośno.

Do krajowego Urzędu Patentowego każdego roku trafia 3-4 tys. wynalazków. Jeśli jakiś robi międzynarodową karierę to niestety rzadko pod polskim szyldem. Nie dlatego, że nie ma potencjału – wprost przeciwnie – ale z powodu problemów systemowych. Polskie firmy często nie mają wystarczających środków na rozwój i komercjalizację swoich wynalazków, a to sprawia, że wykup naszych wynalazków przez zagraniczne firmy jest zjawiskiem powszechnym.

Polskie wynalazki. Niewykorzystane szanse

Najgłośniejszym przykładem niewykorzystanej szansy jest historia polskiego grafenu. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że Polska może stać się światowym, a jeśli nie, to na pewno europejskim centrum produkcji tego materiału. Dzisiaj, choć prace nad grafenem wciąż trwają, to optymizm zarówno co do naszej przyszłej roli, jak i niezwykłości samego materiału wydaje się być znacznie mniejszy.

Grafen wyobraźnią polskiej opinii publicznej zawładnął po raz pierwszy w 2011 r. Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Od tej pory w warszawskim ITME prowadzone są intensywne prace nad grafenem, których finałem ma być zastosowanie materiału w produktach komercyjnych z dziedziny elektroniki i inżynierii materiałowej oraz medycyny.

W ocenie naukowców innowacyjny potencjał grafenu wynika z jego unikatowych właściwości. Materiał ten jest wytrzymały, elastyczny, transparentny oraz charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Może być wykorzystywany w kompozytach polimerowych, np. w gumach (wytrzymałe opony), elastycznej elektronice, a także do magazynowania energii w akumulatorach, czy stacjach ładowania pojazdów elektrycznych.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPODAŁA KODY DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH. STRACIŁA PONAD 4 TYS. ZŁ
Następny artykułWeekend wspomnień : Co to za konstrukcja i gdzie się znajdowała ?