Gdy cała Polska żyje kampanią wyborczą w niemal całkowitej ciszy medialnej wprowadzono przymus szczepień, przymus badań, przymus zabiegów i przymus kwarantanny. W razie protestu będzie możliwe unieruchamianie ludzi przy pomocy pasów na czas 24 godzin, bez możliwości drogi sądowej. Decyzję o zastosowaniu takich środków przymusu bezpośredniego będzie mógł podjąć lekarz.
W chwili gdy w kraju wychodzą na jaw nadużycia, niegospodarność oraz niepokojąca wiedza na temat skutków i skuteczności szczepień, lockdownów, kwarantann, zamknięcia służby zdrowia powodujące 230 tys. nadmiarowych zgonów podczas pandemii COVID-19, znowelizowano po cichu art. 36, który reguluje zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Wprowadzone zmiany umożliwiają lekarzowi lub felczerowi możliwość ZWRÓCENIA SIĘ SIĘ DO POLICJI, STRAŻY GRANICZNEJ LUB ŻANDARMERII WOJSKOWEJ O POMOC W ZASTOSOWANIU ŚRODKA PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
Poniżej naruszające w rażącym stopniu prawa człowieka punkty ustawy.
Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych i ludzi.
Stan prawny aktualny na dzień 05.10.2023 r.
Przesłanki zastosowania środka przymusu bezpośredniego
1.Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.
5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.
6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.
7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa.
8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby – bez jej zgody.
Treść artykułu 36 może ulec zmianie po 12 listopada 2023 r.
Jak przytoczono analizę sytuacji w społecznościowym serwisie „Bądź na bieżąco” – „Nowelizacja ustawy umożliwiająca PRZYMUSOWE poddanie się zastosowaniu środków medycznych, w tym szczepieniom i lekom, bez potrzeby decyzji sądowej stanowi bardzo poważne naruszenie praw człowieka. Zgodnie z normami międzynarodowymi takimi, jak Konwencja o Prawach Człowieka, każdy ma prawi do nietykalności cielesnej i wolności osobistej. Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego, w tak dalece idący sposób, bazując jedynie na diagnozie lekarskiej jest działaniem, które podważa te fundamentalne prawa. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów tej nowelizacji, jest fakt, że to lekarz lub felczer decyduje o zastosowaniu środka przymusu. Takie uprawnienia mogą być nadużywane i prowadzić do sytuacji, w których jednostki mogą być pozbawione wolności na podstawie subiektywnych lub nawet nieprawidłowych diagnoz. W społeczeństwie demokratycznym takie decyzje powinny być podejmowane przez sąd, który ma możliwość uwzględnienia różnorodnych aspektów i dowodów w danym przypadku. Nowelizacja ustawy argumentuje, że środki przymusowe mogą być stosowane tylko wobec osób, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób. Jednak ta definicja jest bardzo szeroka i może być różnie interpretowana, co otwiera drogę do nadużyć i subiektywnych decyzji. Chociaż ustawodawca zakłada, że każdy przypadek zastosowanie środka przymusu musi być odnotowany w dokumentacji medycznej, to brakuje jednak mechanizmów kontroli. W praktyce może to oznaczać, że odnotowanie w dokumentacji stanie się jedynie formalnością, która nie zapewni rzetelnego nadzoru nad przestrzeganiem praw pacjenta. Nowelizacja ustawy umożliwiająca przymusowe poddanie się środkom medycznym bez decyzji sądowej stanowi poważne naruszenie praw człowieka i podważa zaufanie społeczne do systemu ochrony zdrowia. Niewątpliwie jest to krok w kierunku ograniczenia indywidualnych wolności i praw, które są podstawą każdego demokratycznego społeczeństwa. W obliczu tak daleko idących zmian konieczne jest głębokie i krytyczne zastanowienie się nad kierunkiem, w którym zmierza polityka zdrowotna kraju”.
Po zapoznaniu się z nowelizacją przed oczami stają sceny z klasyka Miloša Formana “Lot nad kukułczym gniazdem”, z niezapomnianą rolą, którą zagrał Jack Nikcholson, opartym na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem.
(DK) plonsk24.pl
Źródło: Lex Lege – https://lexlege.pl/ustawa-o-zapobieganiu-oraz-zwalczaniu-zakazen-i-chorob-zakaznych-u-ludzi/art-36/, BNB, Wideoprezentacje
Na zdjęciu: namiot – poczekalnia na terenie szpitala w Płońsku. Fot. plonsk24.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS