W miniony weekend na terenie przykoszarowego pasa ćwiczeń taktycznych na Majdanku, żołnierze 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty poświęcili czas na doskonalenie umiejętności w dziedzinie inżynierii terenowej. Głównym zadaniem terytorialsów było budowanie linii okopów oraz przygotowywanie punktów oporu, a wszystko to w warunkach, ostrzału artyleryjskiego ze strony przeciwnika.
Duże znaczenie umocnień terenowych i fortyfikacji na polu bitwy
W dzisiejszych czasach prowadzenie działań wojennych w okopach może wydawać się przestarzałe, ale ostatnie doświadczenia żołnierzy zza wschodniej granicy pokazują, że to nadal istotny element taktyki.
Umocnienia polowe i fortyfikacje, mogą dać znaczną przewagę jednej ze stron konfliktu. Włączając w to budowę okopów, stanowisk, gdzie można schronić się, przyczaić i ukryć przed przeciwnikiem. Dlatego terytorialsi szkoleni są na każdą ewentualność. W ten sposób zwiększa się ich wszechstronność bojową.
Inżynieryjne przygotowanie terenu do walki to ogół prac wykonywanych w ramach zabezpieczenia działań bojowych. Okopywanie to podstawowy element rozbudowy fortyfikacyjnej, chroniącej przed ostrzałem nieprzyjaciela na wprost, redukującej skutki ostrzału od góry i bombardowań, służącej do prowadzenia ognia z broni osobistej i zespołowej oraz obserwacji przedpola.
Szkolenie na Majdanku – symulacją walk okopowych
Podczas treningu, żołnierze 21 Brygady Lekkiej Piechoty zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu technik budowy okopów, dostosowywania stanowisk ogniowych, korzystając z naturalnych osłon terenowych, a także zabezpieczania swoich pozycji, włączając w to efektywną ochronę sprzętu technicznego i własnych środków rażenia.
Ponadto żołnierze zapoznawali się z taktyką walki w okopach, a medycy pola walki przyswajali metody ewakuacji rannych oraz udzielania pierwszej pomocy w trudnych warunkach fortyfikacji polowych. To szkolenie miało na celu zwiększenie ich umiejętności w dziedzinie obrony, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu oraz specjalistyczne techniki budowy okopów i stanowisk ogniowych
– Podczas szkolenia żołnierze prowadzili rozbudowę linii okopów i przygotowanie plutonowych punktów oporu pod ciągłym zagrożeniem ostrzałem artyleryjskim przeciwnika. Spędzając w okopach pełne doby żołnierze mogli doświadczyć trudów i niewygody codziennego życia w okopie, a także atmosfery ciągłego zagrożenia ostrzałem artyleryjskim. Ostatnim sprawdzianem było odparcie natarcia piechoty przeciwnika z wykorzystaniem amunicji treningowej. Wnioski zebrane z wojny na Ukrainie pokazują nam, że okop w dalszym ciągu pozostaje nieodłącznym elementem zwiększającym przeżywalność żołnierzy na współczesnym polu walki – podsumował dowódca szkolącego się plutonu.
Rozbudowę inżynieryjną terenu realizują wszystkie rodzaje wojsk zgodnie z planem zabezpieczenia inżynieryjnego działań bojowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS