A A+ A++

Jak skutecznie przygotować się do konsultacji z lekarzem, aby wizyta przyniosła najlepsze efekty? Podpowiadamy, jakie dokumenty warto mieć ze sobą i o czym pamiętać przed planowaną wizytą.

Konsultacje lekarskie – profilaktyka zdrowia i leczenie chorób

Konsultacja to inaczej wizyta u lekarza specjalisty, w ramach której pacjent może zgłosić niepokojące go objawy lub kontrolować swoje zdrowie w ramach profilaktyki. Konsultacje służą także monitorowaniu postępów leczenia i terapii różnych schorzeń. Wizyta może odbyć się na skutek skierowania od innego specjalisty lub z inicjatywy samego pacjenta.

Wśród lekarzy, którzy przyjmują na konsultacje, znajdują się przedstawiciele różnych specjalizacji. To m.in. internista, czyli tzw. lekarz ogólny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem osób dorosłych. Pacjenci mogą także skorzystać z wiedzy specjalistycznej, umawiając się na konsultację do alergologa, chirurga, dermatologa, nefrologa czy ginekologa.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

Aby wizyta była jak najbardziej efektywna, warto się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności zadbaj o znalezienie dogodnego terminu.

Zarezerwuj dogodny termin

Jeżeli zauważyłeś niepokojące dolegliwości, ważne, aby nie zwlekać z rezerwacją terminu konsultacji. Podobnie w przypadku monitorowania efektów leczenia ważny jest czas i regularny odstęp między kolejnymi badaniami. Jeśli Twoja wizyta ma mieć wyłącznie kontrolny charakter, warto zaplanować ją tak, aby odbyła się w możliwie jak najdogodniejszym terminie.

W każdym przypadku termin konsultacji możesz wygodnie zarezerwować i za pomocą strony internetowej https://enelsklep.pl/konsultacje/. Znajdziesz tam listę specjalistów wykonujących konsultacje dla dzieci lub dorosłych. Po wybraniu interesującej Cię specjalizacji, daty i miejsca badania zyskujesz listę dostępnych terminów oraz specjalistów. Dużym udogodnieniem jest fakt, że każdy z dostępnych lekarzy ma profil, na którym możesz zapoznać się w opiniami na ich temat.

Ustal cel wizyty

Ustal cel wizyty u lekarza. Czy ma to być badanie ogólne, czy chcesz mu pokazać konkretne objawy? Być może celem Twojej wizyty jest pozyskanie recepty na leki, które przyjmujesz, a może chcesz tylko zapytać o częstotliwość badań i swój tryb życia. Od przyczyny wizyty lekarskiej zależy wybór specjalisty oraz przygotowanie do konsultacji. Być może będzie ona wymagać zabrania odpowiedniej dokumentacji lub zdjęcia rentgenowskiego. Precyzując cel konsultacji, łatwiej będzie Ci także przygotować zestaw pytań, które chcesz zadać specjaliście.

Zapisz dolegliwości

Jeśli powodem konsultacji ze specjalistą są niepokojące objawy i dolegliwości, przygotuj wcześniej ich listę. W ten sposób zyskasz pewność, że nic Ci nie umknie, a dzięki temu diagnoza lekarza będzie bardziej precyzyjna. Oprócz zwrócenia uwagi na fakt występowania niepokojących symptomów zastanów się także, w jakich sytuacjach się nasilają. Czy ból głowy towarzyszy Ci rano, czy wieczorem? Czy bóle mięśni mają związek z wysiłkiem lub temperaturą? Wszystkie te informacje będą mieć duże znaczenie dla przyjmującego Cię specjalisty.

Przygotuj listę leków

Podczas konsultacji lekarz z pewnością zapyta Cię o przyjmowane leki. Warto, abyś był przygotowany na takie pytanie. Dobrym pomysłem będzie sporządzenie ich spisu. Możesz opisać na nim, jakie środki przyjmujesz, w jakim celu oraz od jakiego czasu. Jeśli widzisz, że któryś z nich jest mało skuteczny lub powoduje skutki uboczne, również warto zgłosić to lekarzowi.

Zabierz ze sobą wyniki badań i dokumenty

Na konsultację zabierz ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną właściwą dla danego typu schorzenia lub profilaktyki zdrowia. Mogą to być m.in. zdjęcia rentgenowskie, wyniki badania krwi, moczu czy zdjęcia USG z poprzedniego badania. Przyda Ci się także dowód osobisty oraz aktualny dowód ubezpieczenia, który jest potrzebny, aby uzyskać receptę na leki refundowane.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWałbrzyscy strażacy-ratownicy będą współpracowali z ukraińskimi strażakami. Podpisano w tej sprawie porozumienie
Następny artykułPowiat Szczycieński z kolejnym dofinansowaniem inwestycji drogowych