Od kilkunastu dni do mieszkańców gminy Sulejów płynie woda z nowego ujęcia i stacji uzdatniania w Uszczynie. Symbolicznego otwarcia tej inwestycji dokonali w poniedziałek, 2 października 2023 r. przedstawiciele dwóch sołectw, w których niedobór wody był dotychczas najbardziej odczuwalny, a więc Uszczyna i Poniatowa.
Bez wątpienia to była jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji, realizowanych na terenie gminy. Po wyjaśnieniu wszelkich administracyjnych wątpliwości, budowę rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku, a ostatecznie ujęcie zostało uruchomione w ubiegłym miesiącu.
– To była dla nas najważniejsza inwestycja. To bardzo nowoczesne ujęcie za 13 milionów złotych. Bardzo nas cieszy 9 milionów dotacji na ten cel – mówił burmistrz Wojciech Ostrowski. – To jest inwestycja, która najbardziej cieszy, inwestycja najbardziej ważna, bezpieczeństwo dla naszych mieszkańców. To jest ujęcie wody, na które Poniatów i Uszczyn czekały już kilkanaście lat. Można było to zrobić o wiele, wiele wcześniej, ale cieszmy się z tego, że mamy tę wodę. Bardzo nowoczesne ujęcie za pełne 13 milionów. To tylko i wyłącznie nas wszystkich cieszy – zapewnia burmistrz Sulejowa.
Woda z nowego ujęcia jest dostarczana między innymi do mieszkańców zachodniej części gminy Sulejów.
– Mieszkańcy z dwunastu sołectw będą korzystali z tego ujęcia, to nie tylko ta zachodnia cześć, ale też Koło, Barkowice, Barkowice Mokre, Nowa Wieś, ponieważ do Włodzimierzowa woda jest podawana z ujęcia wody „Barbara”, natomiast pozostała część będzie obsługiwana przez to nowe ujęcie w Uszczynie. Tej wody jest tutaj bardzo dużo, możemy zaopatrywać gminy sąsiednie, pomagać, gdyby chcieli się przyłączyć. Woda jest bardzo dobrej jakości – dodał Jarosław Miller, dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie.
Z właściwym poborem też nie powinno być problemu, ponieważ jeszcze niedawno, w tym rejonie, ciśnienie wody wynosiło od 0,5 do 1 bara, natomiast teraz wynosi od 4 do 6 barów.
Paweł Adamus, sołtys Poniatowa, przypomniał z jakimi kłopotami przez ostatnie lata musieli mierzyć się mieszkańcy. – Każdego lata, szczególnie kiedy temperatura była w granicach 30 stopni, przekonywaliśmy się o tym, jak można mieszkać blisko dużej aglomeracji, jaką jest Piotrków Trybunalski i nie mieć wody. Takie to troszeczkę urągające, ale dzięki tej inwestycji już już pozbyli się tego problemu nasi mieszkańcy. Woda płynie już, z tego co wiemy, od ponad 2 tygodni. Ciśnienie jest stałe, możemy się swobodnie kąpać, podlewać ogródki, jest bezpiecznie – zapewnia.
reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS